İzmir için nefesler tutuldu: Expo 2015 toplantısı başladı

İzmir için nefesler tutuldu: Expo 2015 toplantısı başladı.9345
  • Giriş : 31.03.2008 / 11:56:00

Gözler dünyanın sayılı organizasyonlarına imza atan Paris'teki Uluslararası Sergiler Bürosun'da...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın sayılı büyük organizasyonlarından EXPO'ları düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosunun (BIE) merkezinin bulunduğu Paris Kongre Sarayında, İzmir için nefeslerin tutulacağı ve tüm gün sürecek genel kurulun ilk oturumu başladı.

Oturumun başlamasının öncesinde Paris Kongre Sarayının önü renkli görüntülere sahne oldu. Delegeler salona girdiği sırada kongre sarayının önünde Türkiye'den halk oyunları ekipleri gösteriler sunarken, İzmir'in adaylığına destek vermek üzere Ankara, İstanbul ve İzmir'den gelen heyet üyeleri de halk oyunları ekiplerini izledi.

Öte yandan, Milonu'yu destekleyen İtalyan gençler de, ülkelerinin bayraklarını açarak, Milano lehine tezahüratta bulundular.

BIE Genel Kurulunun öğleden önce yapılan ilk oturumunun gündeminde Milano ve İzmir yarışı bulunmuyor. Delegeler sabahki oturumda, Şangay'da düzenlenecek EXPO'nun ilerleme raporunu ele alacaklar ve gündemlerinde bulunan diğer teknik konuları görüşecekler.

Genel kurulun öğleden sonraki bölümündeyse oylama öncesinde Türkiye adına 5 isim kürsüye çıkacak. Kürsüye çıkacak isimler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Dünya Sağlık Örgütü'nün en üst düzeydeki Türk yöneticisi Tomris Tüzmen ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş olacak.

-TÜZMEN'DEN MİLLİ FORMALI SABAH KOŞUSU-

Öte yandan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İzmir ve Türkiye için çok önemli olan bu hareketli günde de sabah sporunu ihmal etmedi. Tüzmen, şortu ve Türk Milli Takım formasıyla, konakladığı Concorde La Fayette otelinden ayrılarak, yaklaşık 45 dakika Paris sokaklarında yürüyüş yaptıktan sonra oteline döndü. Tüzmen, BIE Genel Kurulunun öğleden önceki oturumu devam ederken, Fransa Ekonomi Bakanı Christine Lagarde ile ikili görüşme yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious