İzmir Limanı'nın yeni sahibi ortak arıyor

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

İzmir Limanı'nın yeni sahibi olan şirket ortaklarından Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş. (EİB LİMAŞ), en az 15 bin YTL ile ihracatçılardan şirkete ortak olmalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

EİB LİMAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal imzasıyla İhracatçı Birliklerine gönderilen yazıda, Türkiye'nin en önemli ihracat limanı olan İzmir Alsancak Limanı'nın 49 yıllığına kiralanması suretiyle özelleştirilmesi ihalesini, yapılan açık artırmada 1 milyar 275 milyon ABD doları ödemeyi kabul eden EİB Limaş'ın Hutchison Port Holding ve Global Yatırım A.Ş ile birlikte oluşturduğu konsorsiyumun kazandığı anımsatıldı.

İhracatta kalkınma hamlesini seçen Türkiye'nin küreselleşen dünyada layık olduğu yeri alabilmesi bakımından limanların gerek kapasite, gerek rasyonel işletme yönünden gelişmesinin yaşamsal bir önem taşıdığı belirtilen yazıda, şöyle denildi: “Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünde ulaşmayı hedeflediğimiz 500 milyar dolarlık ihracat hedefimizin gerçekleşmesi de şirketimizin kuruluş felsefesini oluşturan kapasite ve rasyonel işletme hedeflerine ulaşılmasıyla mümkün olacaktır.”

Belirtilen bu amaçlar doğrultusunda şirket sermayesine ihracatçıların en geniş biçimde katılımını öngördüklerini bildiren Eröcal, ihracatçılardan, EİB Limaş'ın sermayesine 15 bin YTL'den az olmamak üzere ortak olmalarını istedi.
Şirkete ortak olacak ihracatçı ve iş adamlarının taleplerini en geç 21 Mayıs saat 18.00'e kadar şirketin 0 232 488 60 39 veya 488 61 80 numaralı faks telefonları ile 'eiblimaş@egebirlik.org.tr' internet adresine bildirmeleri istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious