İzmir pazar günkü mitinge hazırlanıyor

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

İzmir'de pazar günü yapılacak Cumhuriyet Mitingi’nde katılım rekoru kırılması hedefleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gündoğdu Meydanı'nda Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelecek katılımcılarla birlikte 1.5 milyon kişinin toplanması bekleniyor.

Ankara, İstanbul, Manisa ve Çanakkale'den sonra İzmir'deki Cumhuriyet Mitingi pazar günü Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda saat 12.00 - 14.00 arasında yapılacak.

60 sivil toplum örgütünün düzenlediği Cumhuriyet Mitingi’nde katılım rekoru kırılması bekleniyor.

İzmir Emniyet MüdürYardımcısı Metin Orakoğlu, pazar günü düzenlenecek Cumhuriyet Mitingi için güvenlik yönünden tüm ayrıntıların planlandığını söyledi.

Polis memurları için izinler kaldırılırken, mitingin gerçekleştirileceği alan "uçuşa kapalı bölge" haline getirildi. Pazar günü kentte karadan, havadan, denizden kontroller de yapılacak.

Orakoğlu, diğer illerden gelecek katılımcılar için, trafik yoğunluğunun da yaşanabileceğini göz önünde tutarak, trafikten asayişe kadar çeşitli önlemler aldıklarını vurguladı.

Orakoğlu, diğer illerden gelenlerin, trafik ekipleri aracılığıyla miting alanına yönlendirileceğini, alana da Cumhuriyet Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Alsancak Vapur İskelesi karşısı ile Alsancak Liman önünde oluşturulacak arama noktalarından geçirilerek alınacaklarını bildirdi.

Miting alanında bin 800 polisin görev yapacağını, 850 hazır personelin de farklı noktalarda bekleyeceğini ifade eden Orakoğlu, "Asayiş ekipleri, meydana gelebilecek kapkaç - hırsızlık gibi asayiş olayları için bölgede görev alacak. Terör ekipleri de kendi önlemlerini alacak" diye konuştu.

Birinci kordon 08.00-18.00 saatleri arasında araç trafiğine kapatıldı.

Aynı gün İzmir'de önemli bir de maç var. Cezası nedeniyle Fenerbahçe Trabzonspor ile İzmir Atatürk Stadı'nda karşılaşacak.

Oteller yüzde yüz doluluk oranına ulaşırken, oda fiyatları da yükseldi.

MHP mitinge katılmayacak

Bu arada MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, mitinge katılmayacaklarını açıkladı.

Mitingin CHP - DSP kongresine dönüşeceğini savunan Servişoğlu, "Siyasi senaryolara İzmirlilerin figüran yapılmasını kabullenemeyiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious