İzmir Valisi: Bebek ölümleri yargıda

İzmir Valisi: Bebek ölümleri yargıda.14757
  • Giriş : 07.07.2009 / 14:10:00

İzmir Valisi Kıraç, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Prematüre Kliniği'nde geçen yıl eylülde 13 bebeğin hayatını kaybetmesi olayının yargı aşamasında olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Kıraç, gazetecilerin sorusu üzerine, bebek ölümleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan rapor doğrultusunda Konak Kaymakamlığı'nın soruşturma izni verilmemesi yönünde karar aldığını, bu karar üzerine bebeklerini kaybeden ailelerin Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurduğunu söyledi.

Bölge İdare Mahkemesi'nin ya Kaymakamlık tarafından verilen kararı onayacağını ya da bozacağını belirten Vali Kıraç, ''Konu yargı aşamasındadır. Bölge İdare Mahkemesi'nin kararından sonra başka yargı yolları da vardır'' dedi.

13 BEBEK ÖLMÜŞTÜ

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçen yıl eylül ayında peş peşe bebek ölümleri yaşanmış, sayının kısa sürede 13'e ulaşması üzerine Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi karantinaya alınarak, yeni bebek kabulü durdurulmuştu.

Ölen 8 bebekten İzmir Adli Tıp Grup Başkanlığı'nda parça alınmış, bazı bebeklerin cesetleri, defnedildikten sonra incelenmek üzere mezardan çıkarılmıştı. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki bebek ölümlerinin araştırılması için Sağlık Bakanlığı'nca Bilim Kurulu oluşturulmuştu.

Adli Tıp Kurumu'nda bebeklerden alınan beyin omurilik sıvısı, kan, akciğer ve karaciğer örnekleri, EÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı'nda incelenmiş, bazılarında ''entero bakteriyel klose'' adlı bakteriye rastlanmıştı.

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, söz konusu bakterinin ölüme neden olabildiğini, problemin ''mama ve mamanın hazırlanma şekli'' olduğuna ilişkin ihtimalin de yüksek olduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*