İzmir Valisine suç duyusu geliyor

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

İzmir, Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran, Küçükdere Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Berrin Esin Kaya, mahkeme kararını uygulamadığı için Vali Oğuz Kaan Köksal hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Berrin Esin Kaya, İzmir, Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran, Küçükdere Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Berrin Esin Kaya, Bergama Altın Madeni ile ilgili İzmir 4. İdare Mahkemesi kararını uygulamadığı için İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Dönem Sözcüsü Berrin Esin Kaya, Bergama Altın Madeni ile ilgili son mahkeme kararının uygulanmaması konusunda Ege Çevre ve Kültür Platformu Temsilcisi Arif Ali Cangı, İzmir Tabip Odası Temsilcisi Oya Otyıldız ve TMMOB izmir İl Koordirasyon Kurulu Sekreteri Kamil Oktay Sındır ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Bergama Ovacık Altın Madeni'nde bir kez daha mahkeme kararının uygulanmadığını dile getiren Dönem Sözcüsü Kaya, defalarca verilen mahkeme kararları ile ve iki kez AİHM kararı ile hukuka aykırılığı tespit edilmiş olan "siyanür liç" ayrıştırma yöntemiyle çalışan Altın Madeni ve Kimya Tesisi ile ilgili en son verilen imar planlarının iptali kararını da dinleyinin olmadığını ileri sürdü.

"Dün akşam tibariyle mahkeme kararının uygulanması, işletmede ruhatsız hale gelen yapılarda hiçbir faaliyete izni verilmemesi ve madenin mühürlenmesi gerekmekteydi." diyen Kaya, "Mahkeme kararı İzmir Valiliği tarafından gerekiyordu. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, mahkeme kararını uygulamayarak, Anayasa'nın 'hukuk devleti' ilkesini düzenleyen 2. maddesini, 'mahkeme kararlarının bağlayıcılığı' kuralını düzenleyen 138. maddesini yok saymıştır. Bu uygulamasıyla Sayın Vali suç işlemiştir, hemen idari ve adli soruşturma açılmalıdır. Soruşturam makamını göreve çağırıyoruz." dedi.

Mahkeme kararlarını umursamayanlar hakkında suç duyurularında bulunacaklarını, tazminat davaları açacaklarını, yaşanan hukuksuzluk sonucunda doğan kamu zararının ilgili kamu görevlisine rücu edilmesi için yoğun bir bir hukuksal mücadele yürütüleceğini aktaran Kaya, "Mahkeme kararını inceleyeceğiz. Mahkeme kararını uygulamayan Vali Oğuz Kağan Köksal ve kararı umursamayanlar hakkında en kısa sürede suç duyurusunda bulunacağız." diye konuştu.

Mahkeme kararının uygulanmayarak İzmir Valiliği tarafından yok sayıldığını iddia eden Ege Çevre ve Kültür Platformu Temsilcisi Arif Ali Cangı ise bu yapılanın Türk Ceza Kanunu'nun 184. maddesine göre suç olduğunu söyledi. Cangı, bu konuda suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious