İzmir yaşlıların şehri

İzmir yaşlıların şehri.10182
  • Giriş : 20.03.2008 / 12:53:00

İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir'in nüfusunun diğer illere göre daha yaşlı olduğunu; kırsaldan şehir merkezlerine, kıyılara doğru yaşlı nüfusun arttığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Kıraç, Ege Üniversitesi Geriatri Bilim Dalı öncülüğünde kurulan Ege Geriatri Derneğince bir otelde düzenlenen ''1. Yaşlılık Sempozyumu''nun açılışında, dünya nüfusunun hızla yaşlandığını, ülkelerin bu konuya hazırlıksız yakalandığını bildirdi.

Yaşlı sorunlarının belirlenmesi için ulusal stratejilerin saptanması gerektiğini belirten Kıraç, TÜİK'in son araştırmalarına göre de İzmir'in nüfusunun diğer illere göre daha yaşlı olduğunu; kırsaldan şehir merkezlerine, kıyılara doğru yaşlı nüfusun arttığını; özellikle 40 yaş üzeri nüfusun çok fazla olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyetinin, sosyal devlet anlayışıyla yaşlılarını sahiplendiğini, merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin üzerlerine düşen görevleri yerine getirdiğini vurgulayan Kıraç, sivil toplum örgütlerinin de bu çalışmalarda yol gösterici rol üstlendiğini söyledi.

İzmir'de, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı 3 huzurevinde yaklaşık 450 yaşlının barındığını belirten Vali Kıraç, Karşıyaka Belediyesinin tamamladığı bir huzurevini daha hizmete açacaklarını ve burada 150 yaşlının kalacağını bildirdi.

Sivil girişimcilerin de yaşlı bakım evleri açtığını ifade eden Cahit Kıraç, İzmir'de yatak kapasitesinin 3 bin 150 olduğunu, yaşlı bakımında eleman eksikliğinin giderilmesi amacıyla da Buca Belediyesinin, AB fonlarıyla yaşlı bakımı kursu açacağını sözlerine ekledi.

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KOCAOĞLU-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise yaşlı nüfusun, üretime katılmasıyla daha dinamik hale gelebileceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesinin Zübeyde Hanım Huzurevinde 295 yaşlıya hizmet verdiğini bildiren Kocaoğlu, Poligon semtinde 270 metrekarelik alanda Sağlıklı Yaş Alma Merkezi oluşturduklarını, burada da yaşlıların bir araya gelerek üretime yönlendirildiğini ifade etti.

Buca'da 70 bin metrekarelik alanda çok amaçlı kampüs modeli üzerinde çalıştıklarını, burada yaşlıların, madde bağımlılarının, çocukların ayrı ayrı barınacağını belirten Kocaoğlu, Hazineden tahsis için çalışmaların son aşamada olduğunu söyledi.

Kocaoğlu, bu tür hizmetlerin bir merkezde kampüs projesiyle hayat bulması gerektiğini, böylece kaynaklardan tasarruf edilebileceğini vurguladı.

Kırsal kesimde yaşlıların daha çok ailelerle barındığını belirten Kocaoğlu, şehirlerde ekonomik koşullar, yaşam biçimleri, kadın ve erkeklerin çalışması, evlerin konumları gibi nedenlerle yaşlılara evde bakılamadığını ancak, diğer ülkelere göre Türkiye'de bu sayının çok az olduğunu kaydetti.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan ise Türkiye'de 2003'te yüzde 5,7 olan yaşlı nüfusun 2025'te yüzde 10'a, 2050'de de yüzde 18'e çıkacağını söyledi.

İzmir'de 65 yaş üstü nüfusun yüzde 7, bazı ilçelerde yüzde 8'lere çıktığını bildiren Özkan, kentin yaşlı bir nüfusu olduğunu vurguladı.

ABD'de yaşlı bakım evlerinin yatak kapasitesinin, hastanelerin yatak kapasitesinden fazla olduğunu belirten Özkan, İzmir'de de 112 Acil Servisinin geçen yıl 76 bin müdahale yaptığını, bunlardan 29 bininin 60 yaş üstü olduğunu, her yıl bu oranın arttığını sözlerine ekledi.

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Gazi Yiğitbaşı ise dünyada 60 yaş üzeri nüfusun 600 milyon olduğunu, 2050'de bu sayının nüfusun yüzde 20'si olan 2 milyara ulaşacağını ifade etti.

Yaşlı nüfusun ilk olarak 1982'de Viyana'da bir toplantıda tartışıldığını belirten Yiğitbaşı, 2002'de Madrid'teki toplantıda eylem planı belirlendiğini, Türkiye'de ilk ulusal eylem planının ise 2007 yılında yapıldığını bildirdi.

İki gün sürecek sempozyumun ilk gününde, 4 panel yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious