İzmir'de 1 terörist yakalandı

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Güvenlik güçlerinin Türkiye genelinde terör örgütü PKK'ya yönelik yaptığı operasyonlar sonucu, İzmir'de 1 terörist yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir'in Konak ilçesinde güvenlik güçleri tarafından PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensubu bir terörist yakalandı. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, terörist hakkında adli işlemlere başlanıldığı bildirildi.

Şırnak'ın dağlık arazi kesiminde ise, güvenlik güçlerince yapılan arazi aramasında iki adet tuzaklanmış patlayıcı madde düzeneği, bir adet piyade tüfeği ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildi. Bulunan patlayıcı madde düzeneği olay yerinde imha edildi.

Terör örgütü PKK'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ne döşediği mayınlar, güvenlik güçlerinin yanı sıra sivillere de zarar veriyor. Bitlis'in dağlık arazi kesiminde arazi araması yapan güvenlik güçlerinin PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensupları tarafından el yapımı olarak hazırlanmış ve çok miktarda patlayıcı madde ile tuzaklanmış patlayıcı düzeneğe basması sonucu 2 güvenlik görevlisi şehit olmuş, 1 güvenlik görevlisi ise hafif şekilde yaralanmıştı.

Van'ın Çatak ilçesi arazi kesiminde kendisine ait tarlada çalışan bir geçici köy korucusu, terör örgütü mensuplarınca döşenen mayına basması sonucu yaralandı. Mevsimsel taktik gereği sözde ateşkes ilan eden terör örgütü PKK, mayınlarla can almaya devam ediyor. PKK mayınları, güvenlik güçleri ve vatandaşların yanı sıra bugüne kadar 300 çocuğun hayatına mal oldu. Mayınlar sonucu yaralanan çocuk sayısı ise 285'i buldu.

PKK terör örgütü tarafından döşenen mayınlara basma sonucunda Türkiye'de 1999-2006 yılları arasında 589'ü sivil toplam 988 kişi öldü. 3 binin üzerinde kişi de mayınlar sonucu sakat kaldı. Türkiye'de terör örgütünün mayınlarına en çok kurban veren illerin başında ise Diyarbakır, Bingöl, Tunceli, Siirt, Şırnak ve Van geliyor.

26 Temmuz 2006'da ise PKK, İsviçre'de Cenevre Çağrısı Örgütü yetkilileri ile yaptığı görüşme sonrasında kara mayınlarını kullanmamayı kabul ettiğini açıklamıştı. Örgüt sözcüsü Bahoz Erdal, mayınlardan en fazla sivillerin zarar gördüğünü belirterek PKK'nın kara mayınlarının kullanılmaması yönündeki anlaşmaları kabul ettiğini söylemişti.

Bu açıklamalarının üzerinden bir yıl geçmeden güvenlik güçlerinin yanısıra aralarında çocuklar ile vatandaşların da bulunduğu onlarca insan örgütün araziye döşediği mayınlar sonucu hayatlarını kaybetti. PKK tarafından son dönemde yaygın olarak kullanılan uzaktan kumandalı bomba ve mayın patlatma türü eylemler, hedef gözetmemesi nedeniyle insanlık dışı olarak nitelendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious