İzmir'de 11 camide kandil programı

İzmir'de 11 camide kandil programı.52026
  • Giriş : 24.06.2009 / 14:07:00

İzmir Müftüsü İbrahim Acar, bugün başlayan üç aylar ve yarın (25 Haziran) kutlanacak Regaip Kandili'nin dua ve ibadetle geçirilmesini tavsiye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kandil münasebetiyle yazılı bir açıklama yapan Acar, İzmir'de 11 camide yatsı namazından sonra özel program düzenleneceğini söyledi. Müftü Acar, "Kamerî takvime göre Recep ayının ilk perşembesini cuma gününe bağlayan gece Regaip Kandili'dir. Bu yıl, 25 Haziran perşembeyi 26 Haziran cuma gününe bağlayan gecedir. Regaip Kandili'nin de içinde bulunduğu Recep ayı, halk dilinde 'üç aylar' olarak anılan, rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir ticaret mevsimine girişimizin habercisidir." dedi.

Müftü İbrahim Acar, Regaip Kandili ve üç aylarda yapılabilecek ibadetleri de şöyle sıraladı: "Mümkün olduğu kadar çok Kur'ân okuyalım ve manası üzerinde düşünelim. Peygamber Efendimiz (SAV)'e salavat getirelim. Kaza veya nafile namazları kılalım. Müminler olarak dua ve ibadetlerimizle geceyi diri tutmaya çalışalım. Başta anne ve babamız olmak üzere akrabalarımızla, komşularımızla tebrikleşelim. Büyüklerimizin ellerini öperek hayır dualarını alalım. İnanç ve ümitle, kendimiz, ana ve babamız, yakınlarımız, ülkemizin huzuru, milletimiz ve bütün insanlığın mutluluk ve barışı için dua edelim. Gönüllerimizi saran bir huzurla Allah'a şükran borcumuzu, nefsimize, ailemize ve komşularımıza karşı vazifelerimizi hatırlayalım."

Bu arada, İzmir'de Regaip Kandili programı düzenlenecek camiler şunlar: Balçova Yukarı Çarşı, Buca Yıkıkkemer, Bornova İsabey, Çiğli Çarşı, Gaziemir Merkez, Güzelbahçe Yukarı Çarşı, Narlıdere Merkez, Karşıyaka Beşikçioğlu ve Kemalpaşa, Konak Şadırvanaltı, Karabağlar Kulalı Hacı Halil, Bayraklı Sancak ve Doğançay.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*