İzmir'de 160 günlük su kaldı

İzmir'de 160 günlük su kaldı.12879
  • Giriş : 26.05.2008 / 16:58:00

Belediye Başkanı yağış azlığı sebebiyle vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yağış azlığı sebebiyle vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı. Halkapınar Su Fabrikası'nda ilköğretim öğrencileriyle birlikte başlattığı su tasarrufu kampanyasının ikinci aşama tanıtımında konuşan Kocaoğlu, "İzmir'de 160 günlük su kaldı. İzmirlileri daha dikkatli olmaya çağırıyorum. Tahtalı Barajı'nın geçen yıl yüzde 33 olan seviyesi, şu anda yüzde 17'ye düştü. Barajın geçen yıl 115 milyon metreküp olan seviyesi de 69 milyon metreküpe indi." dedi.

İzmir'in, geçen yıl düzenlenen su tasarrufu kampanyalarıyla Türkiye'de adından söz ettirdiğine değinen Başkan Kocaoğlu, yapacakları barajlar için ilgili bakanlıklardan izin alamamaktan yakındı.

Çamlı Barajı için ÇED raporu, Bostanlı ve Değirmendere barajları için hem Millî Emlak Genel Müdürlüğü hem de Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan destek göremediklerini söyleyen Kocaoğlu, "Yarımada bölgesi içinde kalan Urla, Seferihisar ve Çeşme içelerine önümüzdeki yaz sıkıntılar bekliyor. Barajın mutlaka yapılması gerekiyor." şeklinde konuştu. DSİ tarafından yapılan Gördes Barajı'ndan su gelmesinin 2012 yılını bulacağını belirten Başkan Kocaoğlu, "Bizim yapacağımız barajlardan suyun hemen geleceği iddiamız zaten yoktu. Bugün başlasaydık, en azından 2008 yılını boş geçirmezdik fakat o da olmadı. Ayrıca Kemalpaşa'daki Yiğitler Barajı'na Kemalpaşa Belediyesi'nin ortak olması sözkonusu bile değil. Barajın yarısı tarım sulaması, yarısı da İzmir'in içme suyu için kullanılacak." dedi.

Kuraklığa karşı şu anda ellerinden gelecek tek şeyin tasarruf ve suyun yüzeyde buharlaşmadan tutulmasını sağlamak olduğunu sözlerine ekleyen Kocaoğlu, kuyuların kurumaya başladığını vurguladı. Beklemede olan kuyuları kullanmaya başlayacaklarını da belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, yeni kuyu açmak için girişimler başlattıklarını ve en kısa zamanda sonuca ulaşacaklarını ifade etti. Kocaoğlu ayrıca Doğançay'da yapılan gölet benzeri çalışmaların, İzmir'in farklı yerlerinde zamanla kullanıma açılacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile birlikte gezen çocuklara, SKADA tarama merkezinde kaçak su denetimi ve su seviyelerini gösteren bilgisayar sistemi tanıtıldı. Çigi film karakterleriyle yapılan görürtülü sunumu seyreden çocuklara diş macunu, fırça, el ilanları ve broşürler verildi. Belediye, başlattığı kampanyı 100 bilbord, 400 raket, 7 bin afiş ve 50 bin el ilanıyla destekleyecek. Gazete ve televizyonlara reklamlar verilecek.

Okullar kapanıncaya kadar devam edecek broşür dağıtımı ve kampanyalarla tasarruf çağrısı etkili hale getirilecek. Halkla ilişkiler çalışmaları, özellikle tatil bölgelerine kaydırılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious