İzmir'de 20 bin bina yıkılacak

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

İzmir’de kadastro ve imar geçmediği için cezalı durumda bulunan 20 binin üzerindeki bina yıkılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yıkım kararını eleştiren CHP’li İl Genel Meclisi üyeleri, yasal düzenleme yapılmadan yıkım yapılmasını ‘İlkellik’ olarak nitelendirdi.

Belediye mücavir alanları dışında kadastrosu ve imar planı yapılmamış yerlerde yapıldığı için ‘Kaçak yapı’ sınıfına giren, cezalı duruma düşen ancak şimdiye kadar yıkımı yapılmayan yaklaşık 20 bin bina yıkılacak. 5 bin 302 sayılı Yerel Yönetimler Yasası uyarınca yıkım işlemini yapmakla görevli olan İl Encümeni yıkım kararlarını gündemine almaya başladı. İl Encümeni salı günü yapılan toplantısında Çeşme, Urla ve Selçuk’ta bulunan 28 bina için yıkım, 11 bina için ise idari para cezası kesilmesini kararlaştırdı.

İl Encümeni gündemini valinin belirlediğini söyleyen İzmir İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Yücel Özen, Vali Kıraç'ın yıkarak işe başladığını öne sürdü. Yasal düzenleme yapılmadan halka ceza kesilmesini ilkellik olarak nitelendiren Özen, şöyle dedi:

“İzmir’in 520 köyünden 150’ye yakınından kadastro geçmemiş, imar yapılmamış. Bu köylerde yaşayanlara sürekli ceza yazılıyor. Ardından yıkım kararları çıkıyor. Sen hem yasal olarak yapman gereken şeyi yapamıyorsun hem de vatandaşa ceza kesiyorsun. Bu ilkellik değil de nedir? Encümen üyelerimiz bu tür yıkım kararlarını erteliyordu. Hatta geçen dönem encümende görev yapan arkadaşlarımız İçişleri Bakanlığı’na şikayet edilmişti. Sayın Vali Kıraç’ın, ‘Yasa ne diyorsa uygulansın’ talimatı üzerine yıkımlar İl Encümeni gündemine gelmeye başladı. Yapılanı şaşkınlıkla karşılıyoruz. Elbette kaçak yapılaşmadan yana değiliz. Ancak vatandaşlar çaresiz. Önümüzdeki günlerde 20 yıldır yıkılmayan 20 binin üzerinde binanın yıkım kararı encümenden çıkacak. Bu binaların içinde köylerin camileri de var, köylü vatandaşın bir göz odası da var.”

YIKIM KARARI NASIL ÇIKIYOR

Yürürlükte bulunan 3 bin 194 sayılı İmar Kanunu uyarınca belediye mücavir alanı dışında kalan yerleşim yerlerinde yapılan binalar Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü elemanları tarafından inceleniyor. Bina kaçak ise 5 bin 302 sayılı Yerel Yönetimler Yasası uyarınca hazırlanan tutanak ceza kesilmesi için valilik tarafından İl Özel İdaresi'ne gönderiliyor. İl Encümeni, İl Özel İdaresi adına alt sınırı 700 YTL olan para cezası kesiyor. Para cezasının ödenmemesi durumunda Encümen bina hakkında yıkım kararı veriyor ve kararı binanın bağlı bulunduğu kaymakamlığa gönderiyor.
Bina sahibi kararın verilmesinden itibaren 1 aylık süre içinde yıkımı gerçekleştirmez ise kaymakamlık yıkımı gerçekleştiriyor. Yıkım masraflarını ve önceden verilen para cezasını ise bina sahibinden tahsil ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious