İzmir'de 22 kundakçı yakalandı

İzmir'de 22 kundakçı yakalandı.16536
  • Giriş : 27.12.2007 / 12:44:00

İzmir'in çeşitli semtlerinde PKK adına ses bombası atılması, kundaklama işine karışan 22 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'in çeşitli semtlerinde terör örgütü PKK adına ses bombası atılması, araç kundaklama, molotofkokteyli atma gibi eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan aralarında örgütün

Ege Bölgesi gençlik yapılanma sorumlusu S.Y.'nin de bulunduğu 3'ü kadın 22 kişi adliyeye sevkedildi. Belediye otobüsüne molotofkokteyli attıktan sonra yakalanan O.Ö. ile K.R. ise daha önce sevkedildikleri adliyede tutuklanmıştı.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta operasyon hazırlıklarına başlamasıyla birlikte örgütten gelen talimat üzerine İzmir'de PKK adına eylemlerde bulunacağı bilgisini alan polis çalışma başlattı.

2 AY TAKİP EDİLDİ

Yaklaşık 2 ay süren takibin ardından örgüt adına faaliyette bulunarak ses bombası bırakılması, araç kundaklama, molotofkoktiyli atma gibi eylemlere katıldıkları belirlenen kişilere yönelik operasyonlara başlandı. Güzeltepe, Kadifekale, Eskiizmir, Yamanlar, Kuruçeşme semtlerinde düzenlenen operasyonda 27 kişi gözaltına alındı. Örgüt elemanlarının evlerinde yapılan aramalarda da 18 şişe molotofkokteyli, molotofkokteyli hazırlanmasında kullanılan 5 litre benzin, 25 boş şişe, örgütsel dokümanlarla teröristbaşı Abdullah Öcalan'a ait fotoğraflar ele geçirildi.

BÖLGE SORUMLUSU DA YAKALANDI

Gözaltındaki zanlılar arasında İstanbul'da üniversite eğitimi alırken Kuzey Irak'a gidip örgüt kamplarında siyasi eğitim aldıktan sonra İzmir'e Ege Bölgesi gençlik yapılanma sorumlusu olarak gönderilen S.Y.'nin de bulunduğu bildirildi. S.Y.'nin kentte örgüt adına yeniden faaliyetlere geçilmesini sağlamayı amaçladığı bildirildi.

Gözaltındaki zanlıların sorgularında, Konak ilçesinde 7 Ekim'de park habindeki otomobilin altına ses bombası bırakılması, 27 Ekim'de park halindeki minibüsün kundaklanması, 7 Kasım'de Ege Üniversitesi kampusunda YÖK protestosu sırasında Abdullah Öcalan lehine slogan atılması ve pankart açılması, 25 Kasım'da Yamanlar semtindeki Kubilay Caddesi'ni trafiğe kapatıp molotofkokteyli atılması, mitinglerine izin verilmediği geçerekçesiyle 23 Aralık'da DTP il binası önünde yasadışı sloganlar atılması ve Güzeltepe semtinde belediye otobüsüne molotofkokteyli atılması olaylarına karıştıkları belirlendi.

Zanlılardan 3'ü yasak yayın bulundurmak suçundan sevkedildikleri adliyede serbest bırakıldı. Belediye otobüsüne molotof kokteyli atan O.Ö. ve K.R. ise tutuklandı. Polisteki 3 günlük sorgularının ardından aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 22 kişi adliyeye sevkedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious