İzmir'de 22.00'dan sonra havai fişek atılmayacak

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

İzmir Valiliği, havai fişek kullanımı ve satışı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Valiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Özellikle yaz aylarında izinsiz ve usulüne aykırı kullanımlar, yeterli ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması gibi nedenlerle yaralanma ve ölüm olayları ile karşılaşırken söz konusu maddelerin izinsiz, zamansız veya uygunsuz şekilde kullanımının halkımızda korku, heyecan ve paniğe yol açtığı, halkın mal ve can güvenliğinin tehlikeye girdiği bilinmektedir. Bu nedenlerle, sözkonusu piroteknik maddelerin, üretim, nakliye, satışı ve bu maddelerin patlatılmasına yönelik iş ve işlemlerin belgeli kişi ve kuruluşlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Bu bağlamda,

-Oyun ve eğlence amacı olan patlayıcı maddelerin; patlayıcı madde satış ruhsatı olan yerlerde ve 18 yaşından büyüklere satışının yapılması, bakkal, market, pastane, kırtasiye ve oyuncakçı gibi işyerlerinde bu tür maddelerin satışının yapılmaması;

-Şenlik işaret ve fişeklerinin 18 yaşındaki küçüklere satışının yapılmaması; patlayıcı satış yetki belgesi olmayanlardan patlayıcı madde alınmaması,

-Bu tür havai fişeklerin " yetki belgeli" kişilerce ateşlenmesi ,

-Söz konusu patlayıcıların atılması ya da patlatılması için törenlerin yapılacağı ilçelerde Kaymakamlıklar'dan izin alınması gerekmektedir.

Şenlik ve işaret fişeklerini yetkili makamlardan gerekli izin almaksızın satışını ve kullanımını yapanlar hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun da ter alan 170 ve 174. maddeleri, 5236 sayılı Kabahatlar Kanununda yer alan 32 ve 36. maddeleri, ve 2872 sayılı Çevre Kanunun 20 maddesi gereğince adli ve idari işlem yapılacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious