İzmir'de 23 Nisan için gala gösterisi

İzmir'de 23 Nisan için gala gösterisi.19078
  • Giriş : 23.04.2009 / 18:47:00

TRT 31. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında, İzmir Halkapınar Spor Salonu'nda gala gösterisi düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, törenin açılışında yaptığı konuşmada, dünya çocuklarını İzmir'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Şenliğe 60 ülkeden çocukların katıldığını ifade eden Şahin, ''60 bayrağın gölgesinde 60 ülkeden güzel çocukları ağırlamaktan TRT kurumu olarak gurur duyuyoruz. Ülkelerinize döndüğünüzde Türkiye'nin güzelliklerini anlatmanızı istiyorum'' dedi.

Misafirperverlik örneği gösteren İzmirlilerin konuk ettikleri çocuklara, Mustafa Kemal Atatürk'ün neden 23 Nisanı çocuklara armağan ettiğini anlattıklarına inandığını dile getiren Şahin, konuşmasını Atatürk'ün ''Ne Mutlu Türküm Diyene'' sözüyle tamamladı.

İzmir Valisi Cahit Kıraç da ''dünyanın en güzel çiçekleri'' olarak nitelendirdiği, 60 ülkeden çocukların İzmir'e gelerek Türk çocuklarının bayram coşkusunu paylaştığını söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağanı olan 23 Nisan'ın İzmir'de dünya çocuklarıyla coşku içinde kutlandığına işaret eden Kıraç, İzmir'in, bu tür uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmak için her zaman aday olduğunu kaydetti.

Kolombiyalı çocukların geleneksel ''Cumbia'' dansıyla başlayan gala gösterisinde, dünya çocukları, İzmir akranlarının alkışları eşliğinde ülkelerine özgü danslardan örnekler sergiledi.

Hollandalı çocukların rap gösterisi ile Alman çocukların ilginç kıyafetlerle sunduğu davul şov büyük beğeni topladı.

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti'nden gelen çocukların gösterisinin ardından, şenlik sunucusu Berna Laçin'den mikrofonu isteyen Tatar çocuğun, ''Türk çocukları, sizler çok şanslısınız. Atatürk'ü unutmayın. Yaşasın 23 Nisan'' sözleri, seyircilerden büyük alkış aldı.

Kore Cumhuriyeti, Liberya, Nijer ve Mozambik'in ilk kez katıldığı şenlikte sahne alan Mozambikli çocukların, Türkçe seslendirdiği ''Bugün 23 Nisan'' adlı çocuk şarkısı da izleyiciler tarafından alkışlarla karşılandı.

İzmirlilerin yoğun ilgisine sahne olan etkinlik, konuk ülke çocukları gösterilerinin ardından Türkiye adına TRT Halk Oyunları Topluluğu'nun danslarıyla sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*