'İzmir'de 3 yılda 3 bin derslik yapıldı'

  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İzmir'de son üç yılda 3 bin derslik açıldığını belirterek, bunun cumhuriyet tarihinde eşine rastlanmamış bir rekor olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çelik, "İktidara geldiğimizde Türk milli eğitimi altı büyük problemle boğuşuyordu. Fiziki alt yapı eksikliklerini büyük ölçüde giderdik. Teknoloji eksikliği vardı, şimdi bütün okullarımızda geniş bant internet bağlantısı var ve bilgisayar laboratuvarları tamamlanmak üzere. Müfredat değiştirildi. Çocuklarımız adeta bir papağan gibi yetişmekten, ezberci eğitimden kurtarıldı." dedi.

İlköğretim öğrencilerine ders kitaplarının ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandığını ve bu güne kadar 270 milyon ders kitabının ücretsiz olarak öğrencilere ulaştırıldığını dile getiren Çelik, "Ders kitaplarının ücretsiz olarak dağıtılmasını küçümseyenler oldu. Ama burada mesele aileye 30-40 milyonluk bir katkı sağlamak değil. Öncelikle aileler bu kitapların temininde güçlük çekiyorlardı. Bu kargaşadan insanlarımızı kurtarıyoruz. 2006-2007 öğretim yılında lise öğrencilerimize de ücretsiz ders kitabı veriyoruz ve bu kitapların basımı şimdiden başladı." diye konuştu.

Çelik, okullarda halen isim olarak bulunan, ancak işlemeyen rehberlik sisteminin de yenilendiğini ve bunun yerleştirilmesine çalışıldığını söyledi.

Bazı şehirlerin, bazı insanlarla özdeşleştiğini, Salih İşgören'in de tıpkı Bolu için İzzet Baysal'ın olduğu gibi İzmir için sembol isim olduğunu ifade eden Çelik, Salih İşgören'e eğitim alanından sağlığa, emniyete kadar gerçekleştirdiği bütün yatırımlar için teşekkür etti.

İzmir'de eğitim alanında son derece olumlu gelişmeler olduğunu belirten İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ise yapılan yatırımlarla sınıf mevcutlarının 35'lere düşürüldüğünü, hedefin ise 30'a indirmek ve tamamen tekli eğitime geçmek olduğunu söyledi.

Okul yapımı konusunda devlet ve özel idare bütçesinin yanı sıra en büyük desteğin hayırseverlerden geldiğini dile getiren Köksal, İzmir'de hayırseverlerden bu alanda şu ana kadar 90 trilyonluk destek sağlandığını kaydetti. Geçen yıldan devam eden 40 okulun bu yıl tamamlanarak eğitime açıldığını hatırlatan Köksal, 15 yeni okulun da ihalesinin gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Bir ülke için en başta çözümlenmesi gereken konunun eğitim ve sağlık olduğuna değinen hayırsever iş adamı Salih İşgören, gençlerini eğitmemiş, sağlıksız bir toplumda kalkınmadan söz edilemeyeceğini söyledi.

Daha sonra da Bakan Çelik, Salih İşgören ve eşi Nevvar İşgören'e katkılarından dolayı plaket verdi. Salih İşgören de Bakan Çelik ile birlikte yeni bir ilköğretim okulunun yapım protokolüne daha imza attı.

Okulun açılışını gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Çelik, bir dersliği ziyaret ederek, öğrencilerle bir süre sohbet etti. Öğrencilere ders kitabı dışında kitap okuyup okumadıklarını soran Çelik, öğrencilere 'altın kaplama' olarak tanıttığı birer kitap ayracı hediye etti.

Bakan Çelik, buradan valilik makamına geçerek Vali Köksal'dan İzmir'deki eğitim sorunları hakkında bilgi aldı. Geçtiğimiz yıl 22 müdür ile birlikte İzmir'e geldiğini hatırlatan Bakan Çelik, "Müdür arkadaşlarımız ile birlikte İzmir'in rontgenini çektik ve çözüm yolları bulduk. İzmir'e bu altıncı gelişim. Her gelişimde İzmir'deki eğitim sisteminin iyiye gittiğini görüyorum. Bu da eğitim adına büyük bir gelişme." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious