İzmir'de 500 hektarlık orman yandı

İzmir'de 500 hektarlık orman yandı.13383
  • Giriş : 18.06.2008 / 12:07:00
  • Güncelleme : 18.06.2008 / 11:36:09

İzmir'in Menemen İlçesi Yahşelli Köyü yakınlarındaki ağaçlandırma alanında öğlen saat 12.00 sularında henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle yayılan yangında, yaklaşık 500 hektarlık alan yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Olayla ilgisi olduğu iddia edilen Yahşelli Köyü azası C.A. (45) jandarma tarafından gözaltına alındı. Geniş bir alana yayılan orman yangınının, Göktepe Köyü, Emiralem Beldesi ve Yamanlar Dağı'na doğru ilerlediği bildirildi. Yangına başta İzmir olmak üzere Manisa, Denizli, Çanakkale, Muğla Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. Söndürme çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Yangın sonucu gökyüzünü kaplayan yoğun duman tabakası şehir merkezinden de görülebiliyor.

Bugün öğlen saatlerinde Menemen İlçesi Yahşelli Köyü yakınlarındaki ağaçlandırma alanında çıkan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan orman yangını giderek büyüyüyor. Yangın bölgesine İzmir ve ilçeleri ile çevre illerden çok sayıda ekip sevk edildi. Yangına Orman Genel Müdürlüğü'ne ait 5 uçak, 6 helikopter, 64 arazöz, 26 yer ekibi, 14 dozer, 300 orman işçisi ve jandarma ekipleri müdahale etti.

Havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahaleye ara verildi. Alevlerin Yahşelli Köyü'ne doğru ilerlemesi durdurulurken, Göktepe Köyü ve Yamanlar Dağı yönüne doğru ilerleyen alevlerin kontrol altına alınmaya çalışıldığı bildirildi. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ve İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çifçi'nin de yangın bölgesine gelerek söndürme çalışmalarını takip ettiği öğrenildi.

Yangın sonucu gökyüzünü kaplayan yoğun duman tabakası şehir merkezinden de fark edilirken, yangının kesin olarak çıkış nedeninin söndürme çalışmalarının ardından yapılacak bilirkişi incelemesi sonucunda belli olacağı belirtildi. Yangına sebep olduğu iddiasıyla Yahşelli Köyü muhtar azası C.A. da jandarma tarafından gözaltına alındı. Bu kişinin tarladaki otları temizlemek için ateş yaktığı ve yangının bu nedenle başladığı ileri sürüldü.

Orman yangınında çok sayıda zeytin, incir, çam fıstığı ağacının zarar gördüğü belirtiliyor. Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı, şimdiye kadar 500 hektar alanın yandığını ve sönderme çalışmalarının aralıksız sürdüğünü söyledi. Alevlerin arasında 14 dönem arazinin kaldığını söyleyen Mustafa Kaya ise, 600 adet zeytin ağacının tamamen yok olduğunu söyledi. İtfaiye ekipleri alevlerin yanan ağaçlık alan yakınlarında benzinliklere sıçramaması için tedbir aldı. Bölge halkı alevleri üzüntüyle izlerken yetkililerden bölgeye daha fazla ekip gönderilmesini istedi.

Yangın söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious