İzmir'de "Abla-Ağabey-Kardeş Prejesi"

  • Giriş : 26.11.2007 / 11:26:00

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ''Abla-Ağabey-Kardeş Projesi'' kapsamında gönüllü üniversite öğrencileriyle bir araya gelen çocukların uygulamadan memnun kaldıkları, projenin başarıyla yürüdüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abla-Ağabey-Kardeş Projesi İdari Koordinatörü Filiz Bengütaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesinin kentte sosyal dönüşümü sağlamak amacıyla Mart ayında başlattığı proje çerçevesinde, göç almış bölgelerdeki dar gelirli ailelerin 6. ve 7. sınıf öğrencisi çocukları ile üniversite öğrencilerini buluşturduklarını söyledi.

''Abla ve ağabey'' olan gençlerin, dar gelirli ailelerden ''Kardeşleriyle'' birlikte resim yaptığını, tiyatroya gittiğini ve benzeri sosyal aktivitelere katıldığını bildiren Bengütaş, böylece çocukların kent hayatına uyum sağlamasına katkı sağladıklarını ifade etti.

Bengütaş, 2006-2007 kış döneminde projeye katılan 404 kardeşten 151'ine uygulanan anketin sonuçlarının projenin başarısını ortaya koyduğunu belirterek, ''Kardeşlerin yaklaşık yüzde 97'si projeyi faydalı bulduğunu söyledi. Ankette elde ettiğimiz en çarpıcı sonuçlardan biri de kardeşlerin yüzde 89'unun ileride gönüllü abla ağabey olmak istemesi'' dedi.

-AMAÇ DERSLERDE BAŞARI DEĞİL AMA-

Filiz Bengütaş, 600 gönüllünün yer aldığı projenin temel amacının dar gelirli ailelerin çocuklarında kent bilinci yaratmak ve üniversite öğrencilerinin bunda rol almasını sağlamak olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

''Projenin özel olarak çocukların derslerde başarılı olmalarını sağlama hedefi yok. Yine de çocuklar okumaya yönlendiriliyor. Anketten elde ettiğimiz sonuçlar, kardeşlerin yaklaşık yüzde 66'sının ders notlarının yükseldiğini, yüzde 36'sının da okula gitme isteğinin arttığını ortaya koyuyor. Kardeşlerin yüzde 62'si de derslere karşı eskisinden daha ilgili.''

Çocukların yüzde 99'unun kendisinde bir gelişme olduğunu söylediğini ifade eden Bengütaş, ''Ankete katılanların yüzde 81'i abla ve ağabey ile güzel vakit geçirdiğini, yüzde 88'i de gelecek yıl aynı projeye katılmak istediğini söyledi'' dedi.

Filiz Bengütaş, projenin ulusal düzeyde iki kez örnek proje ödülü aldığını, Avrupa Komisyonu Gençlik Programı çerçevesinde Avrupa Gönüllü Hizmetleri programına da başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Bengütaş, gelecek yaz dönemi için yurt dışından gönüllüleri de İzmirli kardeşlerle buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious