İzmir'de akaryakıt şebekesi ortaya çıkarıldı

İzmir'de akaryakıt şebekesi ortaya çıkarıldı.7151
  • Giriş : 19.06.2007 / 12:02:00

Kaçak akaryakıtı ucuz katkı maddeleriyle birleştirdikleri ve sahte fatura düzenleyen şebeke yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Marmara ve Ege Denizi'nde uluslararası sularda seyreden yük gemilerinden aldıkları kaçak akaryakıtı ucuz katkı maddeleriyle birleştirdikleri ve sahte fatura düzenleyen şebeke yakalandı.

Alınan bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, akaryakıt kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen grubu izlemeye aldı. Mali Suçlar Büro Amirliği dedektiflerinin yaklaşık 3 ay süren istihbarat çalışması sonucu, şebeke elemanlarının Ege ve Marmara denizinde uluslararası sularda seyreden yük gemilerinden kaçak akaryakıt aldıkları, bu akaryakıtı İzmir'in Aliağa ilçesindeki işleme tesisinde solvent ve atık yağ gibi katkılı maddelerle karıştırdıkları öne sürüldü.

Zanlıların, hazırladıkları katkılı akaryakıtı sahte fatura düzenlemek suretiyle İzmir, Antalya, Mersin, Gaziantep, Muğla ve Marmaris'teki kamu kurumlarıyla özel kuruluşlara kalorifer yakıtı olarak sattıkları iddia edildi.

Şebeke elemanlarını yakalamak için harekete geçen İzmir polisi, zanlıların İzmir, Gaziantep, Mersin ve Bursa'da belirlenen adreslerine eş zamanlı baskınlar düzenledi. Operasyonlarda, şebekenin elebaşı olduğu ileri sürülen S.A. ile M.Z, M.T, C.D. Gaziantep'te, O.G, M.K, A.G, M.T, H.K, İ.U, M.N.K, O.B, M.E.G. İzmir'de, C.Y. Mersin'de, M.B. ve M.K. Bursa'da yakalandı.

Zanlıların gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, biri Glock marka ruhsatsız 2 tabanca, bunlara ait 230 mermi, 56 klasör evrak ve doküman, 49 cilt fatura, sahte fatura, irsaliye ve ulusal atık taşıma koçanları ele geçirildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan 16 zanlı ''cürüm işlemek amacıyla örgüt kurmak ve örgüt aracılığıyla akaryakıt kaçakçılığı yapmak'', ''5015 ve 5576 sayılı Petrol Piyasası Kanuna muhalefet'', ''kamu kurumlarını dolandırmak'' ve ''213 sayılı Vergi Usul Kanununa muhalefet'' suçlarından İzmir Adliyesine sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious