İzmir'de Bülent Ecevit caddesi

İzmir'de Bülent Ecevit caddesi.13735
  • Giriş : 06.12.2008 / 15:00:00

Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka ilçesi Örnekköy semtini Girne Caddesi-Karşıyaka ve Çanakkale yoluna bağlayan ve Bülent Ecevit Caddesi ismi verilen 3 kilometrelik yolu hizmete açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Örnekköy semtinde düzenlenen törende konuşan Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Yalı Mahallesi'ndeki gecekondu sahiplerine Kent Dönüşüm Projesi kapsamında Örnekköy'de kat karşılığında TOKİ'ye 808 konut yaptırıldığını belirterek, hizmete açtıkları yolun da burada ikamet edecekler için Anadolu Caddesi ve Karşıyaka'ya yönelik bağlantı yolu olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yol haritaları, strateji, planlama, yatırım gücü, en fazla borç ödeme yönünden Türkiye'nin en güçlü belediyesi haline geldiğini belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:''İzmir, kabuğunu kırmıştır. İzmir, 2010'dan sonra insanlarının iş ve aş bulduğu bir kent olma hedefine doğru sağlam adımlarla yürüyor. Bugüne kadar cadde ve sokak isimlerini değiştirmedim, değiştirilmesine karşıyım. Bu dönemde 3 caddeye isim verdik. Çiğli Sasalı'daki bulvara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın ismini verdik. Bu bölgeye de çok partili siyasi tarihin simge ismi olan, CHP ve DSP'de genel başkanlık yapmış, ülkenin her zorda kalışında göreve getirilmiş rahmetli Bülent Ecevit ismini verdik. Bülent Ecevit isminin bu caddede ebediyete kadar yaşamasını diliyorum. Bu bölge büyüdükçe, geliştikçe Bülent Ecevit'in ismiyle anılacak. Bir de Narlıdere'de, Türkiye'nin en zor ve pahalı yollarından birini 18 Aralıkta hizmete açacağız. O yola Erdal İnönü'nün ismini verdik.''

İzmir Valisi Cahit Kıraç da hizmete açılan caddeye Türkiye'nin başbakanlık ve değişik alanlarda görev yapmış, ülkeye ve milletine ömrünü adamış bir devlet büyüğünün isminin verilmesinin bir vefa örneği oluşturduğu söyledi.

Vali Kıraç, Örnekköy bölgesinde kültür merkezi, ilköğretim okulu, konut ve sosyal tesislerle modern yaşam alanı oluşturulduğunu belirtti.

-ÇİĞLİ KÜLTÜR MERKEZİ-

Çiğli ilçesine giden Aziz Kocaoğlu, daha önce temeli atılan Çiğli Kültür
Merkezi'nde tanıtım toplantısı düzenledi.
Çiğli'nin kendi dönemleri içinde en çok yatırım yapılan ilçe olduğunu,
geçen günlerde Sasalı'da Türkiye'ye örnek bir doğal yaşam parkının açılışını
yaptıklarını ifade eden Kocaoğlu, şunları kaydetti:
''Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistem projemiz, Ankaralı Renault Mais
firmasının 80 kilometrelik hattın sinyalizasyon ihalesini Kamu İhale Kurumu'na
iptal ettirmeseydi bugün güney hattında, şubatta kuzey hattında deneme
seferlerine başlamıştık. Bana göre, fayans ve ince işler dışında fiziki
yatırımlar olarak bu proje bitmiştir. Büyükşehir Belediyesi bu projede 300 milyon YTL harcamıştır. Önümüzdeki aylarda bu projemiz devreye girecektir. Büyük Çiğli kavşağı 65 milyon YTL'ye mal oldu. Önümüzdeki projeler Çiğli'de kent dönüşüm projelerine ayrılacak. Aralık ayında çeşitli semtlerde kültür merkezleri ve yol açılışları yapacağız. Önümüzdeki aylarda devam edeceğiz. İzmir'in büyükşehir belediyesi olmasından sonraki 20 yıl içindeki belediye başkanlarından herhangi birinden daha az yatırım yaptıysam bana oy vermeyin.''

Etkinliklere CHP İzmir milletvekilleri Selçuk Ayhan, Ahmet Ersin ve Oğuz
Oyan, DSP İzmir İl Başkanı Özdemir Sökmen de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*