İzmir'de çete operasyonu: 13 gözaltı

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Düzenlenen ‘Tırpan 2’ operasyonunda, aralarında CHP Çiğli İlçe Başkanı Ali Rıza Koçer'i ayağından vuran zanlının da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İZMİR'de, Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği ‘Tırpan 2’ operasyonunda, aralarında CHP Çiğli İlçe Başkanı Ali Rıza Koçer'i ayağından vuran zanlının da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.
Soruşturma kapsamında çete elemanlarının sorgularının devam ettiği bildirildi. Geçen Temmuz ayında, Sivas'taki Madımak Oteli olaylarının yıldönümünde de Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut ve CHP İzmir Milletvekili Vezir Akdemir bıçaklı saldırıya uğramış, ardından düzenlenen“Tırpan 1’ operasyonunda 12 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar arasında, geçen operasyonda yakalanıp serbest bırakılanların da bulunduğu belirtildi.

Çiğli 8019/16 sokakta geçen 14 Ocak'ta meydana gelen olayda, kimliği belirsiz bir kişi, arkasından yaklaştığı 10 yıldır CHP Çiğli İlçe Başkanlığı yapan 49 yaşındaki Ali Rıza Koçer'e tabancayla 5 el ateş etti. Şans eseri sağ bacağına isabet eden kurşunla saldırıdan yaralı kurtulan Koçer, kaldırıldığı Özel Kent Hastanesi'nde tedavi edildi. Acil servisteki tedavisi sırasında kurşunun, Koçer'in sağ bacağındaki yumuşak dokulu bölüme girip çıktığı belirlendi.

“KİMSEYLE SORUNUM YOK”

Olaydan hemen sonra hastanedeki odasında soruları yanıtlayan Ali Rıza Koçer, neden silahlı saldırıya uğradığını anlayamadığını belirterek, “Partimin 10 yıldır ilçe başkanlığını yapıyorum. Hiç kimseyle bir sorunum olmadı, kimseden de bir tehdit almadım. Cem evi ziyaretinin ardından evime giderken karşıdan yüzü kaşkolla sarılı bir kişi yanımdan geçti. Kendi kendime ‘hava da soğuk değil neden böyle giyinmiş’ diye düşünürken birden silah sesleri duydum, ardından da acı içinde yere yığıldım. Saldırgana baktığım anda da yüzünü çevirip kaçtı. Benim tanıdığım bir kişi olabilir, çünkü ona bakınca ateş etmeyi bırakıp kaçtı” diye konuştu. Koçer, saldırganın yakalanması durumunda, sadece kendisine neden bu saldırıyı gerçekleştirdiğini sormak istediğini sözlerine ekledi.

OPERASYON DÜZENLENDİ

Ali Rıza Koçer'in vurulmasının ardından Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, olayla ilgili araştırma başlattı. Yaklaşık üç ay süren takibin ardından Koçer'e saldıran zanlının ve bağlantı kurduğu kişilerin kimlikleri tek tek belirlendi. Tüm ipuçlarının tamamlanmasının ardından da dün akşam saatlerinde çeteye yönelik operasyona başlandı. Daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı yapılan baskınlarda, aralarında Ali Rıza Koçer'i tabancayla yaralayan zanlının da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorguları devam eden zanlıların isimleri açıklanmazken, saldırının gerçekleştirilme nedenlerinin ise araştırıldığı bildirildi.

DAHA ÖNCE DE CHP'LİLERE SALDIRI

Çiğli İlçesi'nde geçen Temmuz ayında da Sivas Madımak Oteli olaylarının 13'üncü yıldönümü etkinliklerinin düzenlendiği Güzeltepe Futbol sahasında, protokolde oturan CHP'li Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut ve CHP İzmir milletvekili Vezir Akdemir, 29 yaşındaki Alican Eroğlu'nun bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırının ardından Bulut ve Akdemir, hastanede yapılan tedavilerinin ardından taburcu edilirken, olayın planlı yapıldığını belirleyen polisin düzenlediği ‘Tırpan 1’ operasyonunda 12 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan tutuklanan 3 kişi, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious