İzmir'de "Cumhuriyet Mitingi" düzenlendi

İzmir'de
  • Giriş : 21.06.2009 / 20:41:00

İzmir'in Alsancak semti Gündoğdu Meydanı'nda "Cumhuriyet Mitingi" düzenlendi. Çevre il ve ilçelerden gelenlerle birlikte mitinge yaklaşık 7 bin kişi katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Miting, çeşitli marşların okunmasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından miting alanını dolduran kalabalık çeşitli sloganlar attı.

Miting Düzenleme Kurulu adına konuşan Erdoğan Özer, Amasya Tamimi'nin 90. yıldönümünün kutlandığını hatırlatarak, "Amasya Tamimi, emperyalizme karşı bir meydan okumadır. Ekonomik kriz teğet geçecek dediler. Bir kısım insanları teğet geçmiş olabilir ama Türk milletini delerek geçmiştir. Buna ilişkin olarak tepkimizi göstermeye geldik. Ülkemizin bir bölümünde emperyalistlerin desteklediği bir bölücü hareket tehlikesi var, buna karşı tepkimizi göstermeye geldik" dedi.

Mitinge katılan ressam Bedri Baykam da kimsenin halkın gücünü küçümsememesi gerektiğini söyledi. Baykam, "Kendine yapılmasını istemediğin şeyleri başkasına yapma derler. Ergenekon'un kasası dediler Kuddusi Okkır öldü. Tutuklananlar Levent Ersöz, Erol Manisalı, Şener Eruygur, Hurşit Tolon hepsi yaşam savaşı veriyor. Onlara bu muameleyi reva görenlere soruyorum, aynı muamele size reva görülseydi yakınlarınız ne hissederdi ? Nedir bu duyarsızlık" diye sordu.

Mitinge, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) çeşitli şubeleri, sendikalar ve diğer sivil toplum örgütleri katıldı. Eski bakanlardan Yaşar Okuyan'ın da katıldığı mitingde, Edip Akbayram da minik bir konser verdi. Miting için binlerce polis de görev başındaydı. Miting alanına giren herkes tek tek polis tarafından üst aramasından geçirildi. Polis, istenmeyen bir olay yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*