İzmir'de 'Dem' operasyonu

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

İzmir'de "Çaykur" markalı çayları içen vatandaşların son zamanlarda Çaykur Bölge Müdürlüğü'ne, çayların çok kalitesiz olduğu yönündeki şikayetleri, 7 ilde piyasaya tonlarca kaçak çay süren bir şebekenin ortaya çıkmasını sağlamıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin "Dem" adı verdiği operasyonda İzmir'de 12, İstanbul'da 2 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 14 zanlı sahtecilik, insan sağlığını tehlikeye sokma, Marka Kanunu'na muhalefet gibi suçlardan adliyeye sevkedildi.

Mali Büro Amirliği ekiplerince düzenlenen operasyon kapsamında yakalalan, şebekenin elebaşı olduğu iddia edilen M.Ö.'nün (40) aynı suçtan poliste kaydı olduğu öğrenildi. M.Ö.'nün yanısıra A.Y. (38), B.Ç. (35), İ.G. (25), L.T. (42), A.A. (44), T.A. (35), F.Y. (35), M.G. (22), Y.S. (36), A.K. (42), S.K. (47), Ö.G. (32) ve G.K. (51) gözaltına alındı. Operasyonla ilgili olarak ayrıca İ.L.Ü. adlı kişinin de işin içinde olduğu ve bu kişinin Buca Cezaevi'nde tutuklu bulunduğu öğrenildi.

Zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevkedildi. Zanlılarla birlikte 36 bin 767 kilogram sahte çay, 58 bin adet sallama çay, 211 bin 129 adet çeşitli ebatlarda sahte Çaykur amblemli boş ambalaj kutusu, 118 bin 557 adet sahte Çaykur hologramı ve ağız bandı, 125 adet Çaykur boş karton ambalajı, 3 adet hassas tartı, 1 adet ruhsatsız tabanca ve 50 adet dolu fişek, 15 şişe kaçak içki ve 3 paket kaçak puro ile 5 gram esrar maddesine el konuldu.

İzmir ve İstanbul'da geçen gün eşzamanlı olarak yapılan operasyonlar, vatandaşların Çaykur'a çaylardan şikayetleriyle başladı. Şikayet edilen çayları incelemeye alan Çaykur Bölge Müdürlüğü yetkilileri, sözkonusu paketlerin kendi imalatları olmadığını tespit etti. Çaykur yetkililerinin durumu İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne iletmesi üzerine Mali Şube Amirilği ekipleri harekete geçti.

3 aylık takibin ardından Buca ilçesindeki bir çiftlik evine baskın düzenleyen polis, toz ve kalitesiz çay karışımı maddeleri "Çaykur" yazılı paketlere doldurarak paketleyen ve kolilere yükleyerek 7 ayrı ildeki yüzlerce markete gönderip piyasaya süren şebekeyi çökertti. İzmir'deki operasyona paralel olarak İstanbul'da da çay paketlerinin üretildiği bir depoya baskın düzenlendi. Araştırmada M.Ö. adlı kişinin bozuk kalitedeki çayları Rize'den getirdiği, bunları İstanbul'dan getirilen sahte çay paketlerine doldurarak piyasaya sürdüğü belirtildi.

Zanlıların, İzmir ve Antalya'nın da aralarında bulunduğu yedi ile tonlarca sahte çay göndererek piyasaya sürdüğü ve bu çayların büyük marketlerde dahi satıldığı iddia edildi. Mali Şube ekipleri, sözkonusu sahte çayları satan marketlere de Marka Kanunu'na muhalefet suçundan işlem yapıldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious