İzmir'de deprem tehtidi var!

İzmir'de deprem tehtidi var!.12055
  • Giriş : 30.07.2008 / 13:42:00

İzmir ve çevresindeki fay hatlarının büyük depremler üretebileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Uluğ, İzmir ve çevresindeki fay hatlarının büyük depremler üretebileceğini, İzmir'deki fay hatlarının yalnızca küçük depremler üretir düşüncesinin yanlış olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Uluğ, burada yaptığı konuşmada, İzmir ve çevresinin, Türkiye'nin 1. derece deprem kuşağında bulunduğunu ve bölgede 10'un üzerinde diri fayın yer aldığını söyledi. İzmir ve çevresinde tarih boyunca depremler meydana geldiğini ve pek çok medeniyetin bu depremler sonucu yok olduğunu hatırlatan Uluğ, diri faylardan herhangi birisinin orta büyüklükte bir deprem üretmesi halinde kentte büyük hasarlar oluşacağını bildirdi.

"DİRİ FAYLAR 7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE deprem ÜRETEBİLİR"

İzmir'de 10'un üzerindeki diri fay hattının geçmişte de 7-7.5 civarında depremler ürettiğini belirten Uluğ, ''Bu fayların kısa olduğu, bu nedenle daha sık ve küçük depremler üretebildikleri doğru değil. Unutmayalım ki geçmişte bir yerde bir deprem olmuşsa, gelecekte de o yerde yeni bir deprem olabilir'' dedi.

İzmir ve çevresinde Karaburun-Gülbahçe, Seferihisar ve Zeytindağ-Yuntdağı fay hatlarının çok aktif oluğuna işaret eden Uluğ, yeni oluşumlar üzerindeki sahil kesimlerinin yerleşim açısından daha riskli, dağlık kesimlerin ise daha güvenli olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*