İzmir'de 'doğuma hazırlık okulu' açıldı

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu'nda yürütülen bir projeyle anne ve baba adayları doğuma hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Antenatal Sınıfların Gebelik ve Doğum Sonucuna Etkisi" isimli EÜ Rektörlüğü projesi, yüksekokulun Ebelik bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Neriman Soğukpınar'ın yöneticiliğinde EÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Spor Hekimliği ve Tıp Fakültesi Hastanesi Başdiyetisyenlik Birimi işbirliğiyle yürütülüyor.

Proje kapsamında anne adaylarına "doğuma hazırlık okulu" adı altında eğitimler verilerek uygulamalar yaptırıldığını belirten EÜ İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülsün Özentürk, "Projenin amacı, doğum eylemi ve yenidoğan bakımı konusunda bilgili ve sağlıklı anneler yetişmesini sağlamaktır." dedi.

Projenin ilk grup eğitimlerinin sekiz hafta sürdüğünü anlatan Prof. Dr. Özentürk, "Eğitimler, okulumuzun binalarında oluşturulan özel egzersiz ve eğitim salonlarında konularında uzman eğitimciler tarafından verilmektedir. Doğuma hazırlık okuluna katılan anne ve baba adayları sonunda sertifika almaktadır." şeklinde konuştu.

Doğuma hazırlık okulunun yurtdışında birçok örneği bulunduğunu belirten Özentürk, "Üniversitemizde ilk defa başlatılan proje, hedeflenen sağlıklı gebelik ve doğum için önemli bir adımdır. Sağlıklı ve bilinçli nesillerin oluşmasına katkı sağlayacağına inanıyorum." dedi.

Sözkonusu eğitimin devam edeceğini belirten Müdür Özentürk, "Başvuran anne adaylarında ilk gebeliği olması, herhangi bir hastalığı bulunmaması, en az ilkokul mezunu olması gibi şartlar arıyoruz. Okulumuza gebeliğin 24. haftasına kadar olan anne adaylarını kabul ediyoruz. Üniversitemizin kadın doğum kliniklerinde izlenen anne adayları, uygun görülmesi durumunda okulumuza yönlendiriliyor." diye konuştu.

Doğuma hazırlık okulunun ilk eğitim programına dokuz anne adayının katıldığını açıklayan Prof. Dr. Özentürk, "Eğitim kapsamında anne ve baba adaylarına kadın ve erkek anatomisi, gebeliğin oluşumu, egzersizlerin genel sağlığa ve gebeliğe etkisi, gebelikte yapılacak egzersizler, gebelikteki değişikliklerin anlaşılması, gebelikte anne sağlığı, gebelikte tehlike belirtileri, gebelikte beslenme, doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler, normal ve sezaryanla doğum, anne sütü ve emzirmenin faydaları, yeni doğan bakımı ve aile planlaması konularında teorik bilgiler verilmekte, ezgersiz programlarıyla anne ve baba adayları doğuma hazırlanmaktadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious