İzmir'de El-Kaide operasyonu

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

İzmir'de, geçen 28 Kasım'da terör örgütü El-Kaide ile İBDA-C'ye yönelik opersyon düzenlemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avukat M.T.'nin evinde bulunan ve içinde terör örgütüyle ilgili önemli bilgilerin yeraldığı bir CD'nin üzerinde "disket bombası" bulundu. Polis, bu bombanın CD'yi başka birisinin açmak istemesi durumunda kendisini imha ederek kullanılmaz hale getirdiğini, Türkiye'de ilk defa böyle bir bombayla karşılaştıklarını söyledi.

İzmir'deki operasyonla eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarla İstanbul'da 6, Ankara'da 1 kişi gözaltına alındı. Avukat M.T.'nin kendisini El-Kaide örgütünün "Türkiye komutanı" olarak tanıttığı iddia edildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin bir yıldır sürdürdüğü takibin ardından yakalanan üç zanlı ile birlikte, bu zanlıların internet üzerinden bilgi alışverişinde bulunduğu İstanbul'da 6, Ankara'da da 1 kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, operasyonun geçtiğimiz hafta gerçekleştiğini belirterek, "O gün neyse o. Yeni birşey yok" dedi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri de, bazı medyla organlarının bu konuyu Papa ile ilişkilendirmeye çalıştığını oysa konunun Papa'nın Türkiye ziyaretiyle alakası olmadığını söyledi.

Operasyonla yakalanan ve kendisini El-Kaide'nin Türkiye komutanı olarak tanıtan M.T.'nin evinde yapılan aramada örgütsel dökümanlar içeren CD'ler bulunduğu öğrenildi. M.T.'nin bilgisayarında ayrıca, içindeki bilgilerin ele geçirilmemesi için "Disket bombası" bulundu. Polis, içinde örgütle ilgili bilgilerin bulunduğu bir CD'nin üzerinde güçlükle farkedilen "disket bombası" buldu. Bu bombanın, CD'nin başka birisi tarafından çalıştırılmak istenmesi durumunda patladığı ve CD'yi kullanılmaz hale getirdiği öğrenildi.

Polis, bir yıldır takip ettiği M.T., A.K.K. ve T.Ç.'nin, internet üzerinden İstanbul ve Ankara'da bulunan bazı kişilerle "bomba yapımında kullanılan malzemelerin listesi" konusunda bilgi alışverişinde bulunduklarını tespit edince operasyon için düğmeye bastı. Zanlıları uzun süredir takibe alan polis, özel güvenlik görevlisi olarak çalışan A.K.K. ile elektrik teknisyenliği yapan T.Ç.'yi de gözaltına aldı. M.T.'nin, El-Kaide örgütü yöneticileri ve yurtdışındaki bağlantılarıyla ilgili araştırmalar sürüyor. Operasyon sonucunda İstanbul'daki bir evde patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.

Gözaltına alınan 10 zanlı, çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious