İzmir'de facia son anda önlendi

İzmir'de facia son anda önlendi.14300
  • Giriş : 09.11.2008 / 08:49:00
  • Güncelleme : 09.11.2008 / 08:54:36

Gaziemir'deki eve yapılan baskında, yaklaşık 500 gram ağırlığındaki A-4 plastik patlayıcı ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK kamplarında aldığı eğitimin ardından geldiği İzmir'de bombalı eylem hazırlığındaki “Hogirö" kod adlı Necdet Kaya ile kendisine yardım, yataklık ettiği ileri sürülen PTT dağıtım görevlileri Vahit Güler ve İmran Kuzu, polisin gerçekleştirdiği operasyonla yakalandı.

Gaziemir İlçesi'ndeki eve yapılan baskında, saat düzeneği ayarlanmış, yaklaşık 500 gram ağırlığındaki A-4 plastik patlayıcı da ele geçirildi. Kentte sansasyonel bir eylem yapmayı amaçladığı öğrenilen Kaya'nın, suç ortaklarının görevlerinden yararlanıp PTT dağıtım görevlisi kıyafetlerini giyip keşif yaptığı, bombayı da bu şekilde koli içerisinde hedefine koymaya hazırlanırken son anda yakalandığı bildirildi.

İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, istihbari çalışmaları doğrultusunda, 2004 yılında terör örgütü PKK'ya katılıp Kuzey Irak'taki kamplarında bomba, suikast, silah ve sabotaj eğitimi alan “Hogirö" kod adlı 24 yaşındaki Necdet Kaya'nın, eylem için kente geldiği bilgisini edindi. Örgütteki sözde başarısı nedeniyle Özel Kuvvetler Komutanlığı'na seçilen teröristin, on beş gün önce, kente gelişinin ardından harekete geçen ekipler, takibe aldı.

Gizli kameralar tarafından saniye saniye uzaktan görüntülenerek takip edilen Kaya'nın, yanında getirdiği ve boş bir araziye sakladığı patlayıcı alıp, dün, saat 16.00 sıralarında Gaziemir İlçesi Fırat Mahallesi'ndeki eve götürmesiyle operasyon için düğmeye basıldı. Bomba İmha Uzmanları, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı operasyon ekipleri ve dedektör köpeklerle eve yapılan baskında, Kaya ile kendisine yardım, yataklıkta bulunan, saklanmasını sağladıkları belirlenen PTT dağıtım görevlileri yakalandı. Bombanın hazırlanıp hedefe götürüleceği düşünülerek yapılan baskında, saat düzeneği ayarlanmış, yaklaşık 500 gram A-4 plastik patlayıcı, N.K.'nin yatağının altındaki kolide ele geçirildi. N.K.'nin üzerinde ayrıca, “Yaşar Turgutö adına düzenlenmiş sahte bir kimlik ele geçirildi.

POSTACI KILIĞINDA EYLEM

Gözaltına alınan üç zanlı, Bozyaka'daki Emniyet Müdürlüğü Binası'na götürülerek, sorgulamaya alındı. Genişletilerek sürdürülen soruşturmada, Kaya'nın, suç ortaklarının görevlerinden yararlanıp geldiği günden bu güne PTT görevlisi kıyafetiyle keşif yaptığı, bombayı da bu şekilde koli içerisinde hedefine koyacağı ortaya çıkarıldı. Terörist, daha rahat hareket edip kamufle olmak için PTT görevlilerine ait üniformaları giydiği, bazı resmi kurumlara da bu şekilde girip çıkarak keşif yaptığı öğrenildi. Bombacı N.K.'nin ilk sorgusunda, suçlamaları kabul ettiği ancak nereye eylem düzenleyeceğini söylemediği bildirildi.

BİR YIL ÖNCE TÜRKİYE'YE GELMİŞ

Emniyet yetkilileri, araştırmalarında, Kaya'nın, kentte sansasyonel bir eylem yapmayı amaçladığını ortaya çıkardıklarını bildirdi. Kaya'nınYağhaneler Semti'nde, geçen Ağustos ayında, er Hüseyin Arısoy'un şehit olduğu, 17 kişinin de yaralandığı saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla yakalanıp tutuklanan Bünyamin Sürme ile birlikte, bir yıl önce eylem yapmak üzere örgüt tarafından gönderilen on kişilik grubun içerisinde yer aldığı açıklandı. Operasyon yapılan evin, zanlılardan Vahit Güler'e ait olduğu, hücre evi olarak kullandıkları kaydedildi. Üç zanlının, işlemlerinin ardından, yarın sabah saatlerinde adliyeye sevkedilecekleri bildirildi.

BAŞBAKAN GELİYOR

Bombacının kentte neresini hedef olarak seçtiğiyle ilgili açıklama yapılmadı. Ancak operasyon yapılan evin, Hava Eğitim, Ulaştırma Okul Komutanlığı ve Adnan Menderes Havalimanı yakınlarında olması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile birlikte Türkiye-İtalya zirvesi için 12 Kasım'da kente gelecek olmasına dikkat çekildi. Pazartesi günü düzenlenecek 10 Kasım törenlerinin de hedef olabileceği belirtildi.

KANALDHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*