İzmir'de gönüllü itfaiye teşkilatı kurulacak

  • Giriş : 28.02.2008 / 12:28:00

Dünyada deprem açısından en riskli şehirler arasında bulunan İzmir için yurtdışındaki yapılar da incelenerek, gönüllü itfaiyeci teşkilatı kurulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu amaçla İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi (EÜ) Ege Meslek Yüksek Okulu (EMYO) işbirliğiyle yürütülen "Gönüllü İtfaiyecilik" projesi için hazırlıklar devam ediyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde yıllardır başarıyla uygulanan gönüllü itfaiyecilikle yangın ve âfetlere daha hızlı ve bilinçli müdahale amaçlanıyor.

Proje, öncelikle EÜ personeli ve öğrencileri arasında uygulanacak. Gönüllüler, teorik eğitimin ardından Büyükşehir Belediyesi'nin Toros İtfaiye Eğitim Merkezi'nde uygulamalı eğitim alacak. Projenin ilk tanıtım toplantısı ise 3 Mart Pazartesi günü EÜ Kampüs Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.

Konuyla ilgili bilgi veren EMYO Müdürü Prof. Dr. Semih Güneş, Büyükşehir Belediyesi'yle 2007 yılında başlattıkları işbirliğinin ilk meyvesinin "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" konulu iki yıllık önlisans programı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Güneş, "Bu programda şu anda kayıtlı, biri kız olmak üzere 38 öğrencimiz var. Eğitimlerde uygulamaya büyük önem veriyoruz. Öğrencilerimiz, son teknoloji ürünleri nasıl kullanacaklarını, Toros Eğitim Merkezi'nde uzman eğitimcilerin gözetiminde öğreniyor" dedi.

Güneş, belediyeyle yaptıkları protokolün ikinci ayağında ise gönüllü itfaiyecilik projesi olduğunu ifade etti. Güneş, "Gönüllü itfaiyeci olmak isteyen EÜ'lüler önce teorik, ardından Toros Eğitim Merkezi'nde uygulamalı eğitim görecek. Böylece yangına bilinçli ve en kısa sürede müdahale edilmesine büyük katkı sağlanmış olacak" şeklinde konuştu.

Gönüllü itfaiyeci olmak isteyen EÜ öğrencileri, öğretim elemanları ve çalışanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın 469 32 81 ve 469 44 05 numaralı telefonlarına veya itfaiye@izmir.bel.tr eposta adresine başvurabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious