İzmir'de izinsiz gösteriler: 37 kişi adliyede

İzmir'de izinsiz gösteriler: 37 kişi adliyede.8442
  • Giriş : 25.03.2008 / 13:23:00
  • Güncelleme : 25.03.2008 / 13:25:43

İzmir'de önceki gün Nevruz bahane edilerek yapılan izinsiz gösterinin ardından gözaltına alınan 44 kişiden 37'si adliye sevkedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaşları 18'den küçük 7 zanlının dün adliyeye gönderildiği, bunlardan 5'inin tutuklandığı bildirildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde gözaltında bulunan 3'ü kadın 37 kişinin sorgulamaları tamamlandı.

Gözaltındaki kadınlardan K.K.'nin (36) İstanbul DTP il örgütü tarafından İzmir'e gönderildiği, 11 zanlının da İstanbul, Diyarbakır, Manisa ve Hatay'dan izinsiz gösteriye katılmak için İzmir'e geldiklerinin belirlendiği öğrenildi.

Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan 37 kişi "kamu malına zarar vermek", "terör örgütü lehine slogan atmak ve pankart açmak", "izinsiz gösteri yapmak" suçlarından adliyeye sevkedildi.

Yetkililer, gözaltına alınan 44 kişiden yaşları 18'den küçük olan 7'sinin dün adliyeye gönderildiğini ve bunlardan 5'inin mahkemece tutuklandığını belirtti.

Nevruz'u bahane ederek izinsiz gösteri yapan ve dağılırken taş atarak çevreye zarar veren grubun 1 ekip aracı, 10 otomobil, 7 belediye otobüsü ve 3 işyerinin camlarının hasar görmesine yol açtığı, taşların isabet ettiği 4 polisin hafif yaralandığı bildirildi.

Şanlıurfa'da 5 kişi tutuklandı

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde de 20 ve 21 Mart tarihlerinde yapılan izinsiz yürüyüş ve gösterilerle ilgili gözaltına alınan 18 kişiden 5'i tutuklandı.

Emniyet'teki sorgularının ardından adliyeye sevkedilen 18 zanlıdan bazıları "yaşları küçük olduğu için", bazıları da "delil yetersizliği"nden serbest bırakıldı.Savcılık tarafından mahkemeye sevkedilen T.K (17), A.K (21), Y.K (23), H.E. (24) ile S.G. (25) ise çıkarıldıkları mahkemece "devlet malına zarar vermek, terör örgütü propagandası yapmak ve polise taşlı saldırıda bulunmak" suçlarından tutuklandı.

Bu arada, eylemlere katılanların çoğunun yaşlarının küçük olduğu ve ilçeye, şehir dışından geldiklerinin tespit edildiği bildirildi.

Kocaeli'de 7 kişi tutuklandı

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki gösterilerde çıkan olaylar sırasında gözaltına alınan 7 kişi tutuklandı.

DTP tarafından 23 Mart'ta Dilovası beldesinde organize edilen Nevruz kutlamalarında terör örgütü lehine slogan atılmasının ardından çıkan olaylarda gözaltına alınan 7 kişi, emniyetteki sorgulamalarının ardından Gebze Adliyesi'ne sevkedildi.

Zanlılar Bayram G., Ayhan S., Halim K., Faruk E., Hüseyin D., Vatan A. ve Cihan T., çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Dilovası'ndaki Nevruz kutlamalarında küçük bir grup, terör örgütü lehine slogan atmış, gruba müdahale eden güvenlik güçleri, 7 kişiyi gözaltına almıştı.Çıkan arbedede başından yaralanan bir polis memuru ise Gebze Fatih Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious