İzmir'de Koza firmasına altın tepkisi

İzmir'de Koza firmasına altın tepkisi.16905
  • Giriş : 26.01.2008 / 19:17:00

Koza Altın İşletmelerinin altın arama ruhsatı aldığı Küçükkaya köyünün Çamlı Barajı'nın kısa mesafeli koruma alanında, Payamlı köyünün de orta mesafeli koruma alanında bulunduğunu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koza Altın İşletmelerinin altın arama ruhsatı aldığı Küçükkaya köyünün Çamlı Barajı'nın kısa mesafeli koruma alanında, Payamlı köyünün de orta mesafeli koruma alanında bulunduğunu iddia eden İzmir Barosu avukatlarından Arif Ali Cangı, ''Bölgede madencilik yapılamayacağını''söyledi.

Cangı yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'i ileride susuz bırakmamak için İzmir Büyükşehir Belediyesinin başlattığı en önemli çalışmanın ''Çamlı Barajı Projesi'' olduğunu bildirdi. Avukat Cangı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ''Susuzluk söz konusu olunca İzmir'in ilk gündem maddesi Çamlı Barajı ve bu barajı kirletecek olan Efemçukuru Altın Madeni idi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin stratejik planına göre, Çamlı Barajı'nın yapımı 2007 yılı programına alınmış, ihalesinin yapılması ve aynı yıl inşaatının yüzde 9'luk kısmının bitirilmesi planlanmıştı. Önce Çamlı Barajı için Çevre ve Orman Bakanlığınca ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) olumlu belgesi verilmediği bilgisi geldi. Ardından Resmi Gazete'nin 3 Ocak 2008 tarihli sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Efemçukuru Altın Madeni sahasında yer alan 35 parselin, Tüprag Metal Madencilik AŞ (Eldorado Gold) yararına acele kamulaştırılma kararı verildi.

Şimdi de Koza Altın İşletmeleri AŞ'nin İzmir Güzelbahçe'de Payamlı ve Küçükkaya köyleri sınırları içinde bin 479 hektarlık alanda altın, gümüş madeni arama ruhsatı aldığı ortaya çıktı. Küçükkaya Köyü Çamlı Barajı kısa mesafeli koruma alanında, Payamlı köyü de orta mesafeli koruma alan içindedir. Su Kirliliğini Kontrol Yönetmeliği'ne göre, su havzalarında, kısa mesafeli ve orta mesafeli koruma alanları içinde madencilik yapılamaz.''

-''YASA VE YÖNETMELİKLERE SAYGILI BİR FİRMAYIZ''

Koza Altın İşletmeleri AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde yaklaşık 190 ayrı bölgede arama çalışmaları yapmak için ruhsatlarının bulunduğunu bildirdi.

Aynı anda 190 noktada birden arama çalışması yapmalarının mümkün olmadığını belirten Öğüt, şöyle konuştu: ''Arama ruhsatlarını firmamız, Maden İşleri Genel Müdürlüğünden almaktadır. Arama izni almamız demek, illa ki o bölgede arama çalışmalarına başlayacağız anlamına gelmez. Küçükkaya ve Payamlı köylerinde altına arama izni aldık, ancak daha çalışmalara başlamadık. Eğer kanunen sakıncalı bir durum varsa, bu bölgede çalışma yapmamız söz konusu olamaz. Yasa ve yönetmeliklere saygılı bir firmayız.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious