İzmir'de referanduma katılım düşük oldu

İzmir'de referanduma katılım düşük oldu.8831
  • Giriş : 21.10.2007 / 13:16:00

Parlamenter sistemde köklü değişikler öngören anayasa değişikliği paketi için yapılan referanduma katılımın İzmir'de düşük olduğu gözlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sandık başında gençlerden çok bastonla oy kullanmaya gelen yaşlılar vardı. Kimi neye oy verdiğinin bilinciydeyken, çoğu yeteri kadar bilgilendirilmemekten yakındı.

İzmir'de oy verme işlemi, sabah saat 08.00'de başladı. Genel Seçim'de ilk saatlerde bile okulların koridorları dolarken, referanduma ilgi azdı. Referanduma gençlerden çok yaşlıların katılımı dikkat çekti.

Güzelyalı Selma Yiğitalp Lisesi'nde oy kullanan 82 yaşındaki Mustafa Kemal Erdil ile 76 yaşındaki Rüveyda Erdil çifti, bastonla merdivenleri çıkmakta zorlanınca polisler yardım etti. Erdil çifti, neye oy verdiklerini çok iyi bildiklerini ve anayasa değişikliğini ‘Hayır’ dediklerini söyledi. 85 yaşıdaki Avişe Merdan, neye oy veridğini bilmediğini, komşularının isteği üzerine oy kullandığını açıkladı. Hüsniye Sağlam ise köpeği ile oy kullandı ve “Hayır'ın üzerine ‘evet’ bastım. İlginç oldu. Yasanın ne getireceğini biliyorum, vatandaşlık görevimi yaptım. Önce sandığa gidip gitmeme konusunda kararsızdım, ancak başkalarının benim hakkımda karar vermesini engellemek için oy verdim” dedi.

Mavişehir'deki Atakent Lisesi'nde de sandıklarda az sayıda vatandaş vardı. Eşi Yeşim İspaha ile oy kullanmaya gelen Ertuğrul İspaha, cumhurbaşkanını halkın seçmesini savunduğu için “Evet” oyu verdiğini belirterek, katılımın düşük olmasını da halkın referandum hakkında bilgilendirilmemesine bağladı.

Parmaklarına üç ay önce sürülen seçim mürekkebi daha yeni geçen vatandaşlar, bu kez temkinliydi. Özellikle kadınlar sandık görevlilerinden parmaklarına az mürekkep damlatmalarını rica etti, sonrasında da kağıt mendille hemen sildi.

KOCAOĞLU DA OY KULLANDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, referandumda oyunu, Bornova Atatürk Meslek Lisesi Anadolu Meslek Lisesi'nde kullandı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın “Sandığa gitmeyin” talimatına rağmen oyunu veren Kocaoğlu, “Referandumda belli sorunlar var. Çok fazla soru sorulup da halka bunu, toptan ‘evet’ ya da ‘hayır’ demekte problem var. Ama halk takdir edecektir. Bu konunun beni ilgilendiren kısmı, 5- 6 maddelik bir Anayasa değişikliğine halkın nasıl ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyeceğidir. İçinde ‘evet’ diyeceği maddeler de ‘hayır’ diyeceği maddeler de söz konusu olabilir. Vatandaşlık görevimizi yapıyoruz, oyumuzu kullanıyoruz” dedi. Başkan Kocaoğlu, oy kullandığı okulda karşılaştığı minik İpek Halilibrahimoğlu'nu severek, oyuncak hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious