İzmir'de rüşvet operasyonu: 51 gözaltı

İzmir'de rüşvet operasyonu: 51 gözaltı.8556
  • Giriş : 30.05.2009 / 18:44:00

İzmir'de kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan ihalelere fesat karıştırdıkları ve rüşvet verdikleri iddiası ile gözaltına alınan 51 kişiden 43'ü tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir'de, 2008 yılı Ocak ayından bu yana sürdürülen çalışmalar neticesinde, kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan ihalelere fesat karıştırdıkları ve rüşvet verdikleri iddiası ile gözaltına alınan 51 kişiden 43'ü tutuklandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 1,5 yıl önce sekiz ayrı ilde organize olan bir gruba yönelik çalışma başlatıldı. Zanlıları 1,5 yıl takip eden polis, organize suç örgütü elemanlarının İzmir, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Manisa ve Şırnak'ta ve bu illere bağlı ilçelerde kamu kurumlarının düzenlediği yemek, temizlik, veri girişi, otomasyon, nakil hizmeti ve özel güvenlik gibi ihalelere girdikleri, ihalelere fesat karıştırdıkları ve rüşvet verdiklerini belirledi.

Toplanan deliller ışığında Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla harekete geçen polis, sekiz ayrı ilde belirlenen adreslere eşzamanlı baskın düzenledi. Operasyonda, çete liderleri oldukları belirlenen H.Ç. ve N.A. da aralarında olmak üzere ikisi eski belediye meclis üyesi, 14'ü kamu görevlisi toplam 51 kişi gözaltına alındı.

İzmir'e getirilerek Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulandıktan sonra adliyeye sevk edilen zanlılardan kamu görevlisi olan H.Ş., H.K., İ.Ç. ve H.İ. ile İ.T., M.Y., D.Ç., ve M.Y. isimli şahıslar serbest bırakılırken geri kalan 43 zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*