İzmir'de sinema çoluk çocuğun eline kaldı

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

İzmir'de Konak Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Sinema-TV Bölümü'nün ortaklaşa yaptığı "Sinemacı Çocuk" isimli film projesi tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Film öykü, mizansen ve diyalogların çocuklar tarafından belirlendiği proje, DEÜ GSF Sinema-TV Bölümü öğretim üyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Zühal Çetin Özkan, Yrd. Doç. Dilaver Bayındır ve bölüm öğrencilerinin danışmanlığında yürütüldü.

Filmler, ilköğretim okullarında öğrencilere gösterilecek. Bugün Gültepe Kıbrıs Şehitleri İlköğretim Okulu'nda başlayan gösterimler, 12 Mayıs'ta Limontepe İlköğretim Okulu'nda son bulacak.

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, uzun soluklu ve geniş anlatım olanağı olan sinema sanatında, yaygın "çoluk çocuğun eline bırakılmaz" anlayışını kırmak istediklerini söyledi.

Başkan Tunçağ, "Projede ana ilkemiz, sinema sanatının saygınlığını gözetmek oldu. Alsancak Gazi, Karabağlar Peker Mahallesi ve Gültepe Kıbrıs Şehitleri ilköğretim okullarından belirlediğimiz 18 öğrenci, senaryoları yazdı ve filmleri çekti; çok da başarılı oldular." dedi.

Sinemacı çocuklar Bayram Ateşi, 24 Nisan, Sıradışı 23 Nisan, Hangi 23 Nisan?, Geleceğin Büyükleri ve Atatürk'üm isimli filmleri çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious