İzmir'de 'Süpürge' operasyonu

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

İzmir polisi, Kurban Bayramı öncesi özellikle sokakta yaşayan, madde bağımlısı ve suça meyilli kişilerin işgal ettiği tarihi binalara yönelik "Süpürge" operasyonu düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konak ilçesi Mithatpaşa Caddesi'ndeki tarihi Asansör semti civarında yer alan tarihi binalar ve çevrelerini madde bağımlısı ve sokakta yaşayan kişilerin mesken tutması üzerine başlatılan operasyona çok sayıda polis ve zabıta memuru katıldı.

Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bölgeleri mesken tutan madde bağımlısı ve sokakta yaşayan kişilerin çevre halkına rahatsızlık verdiğini ve hırsızlık başta olmak üzere birçok suça karıştığını tespit ederek harekete geçti.

İzmir 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nden bölgede tespit edilen noktalarda arama yapmak için izin alınarak yapılan Konak İlçe, Çevik Kuvvet ve Asayiş Şube müdürüklerinden 100 polis ve 30 zabıta memurunun katıldığı operasyonda birçok eski ev ve hurda deposuna baskın yapıldı.

Denetimlerde, hakkında arama kararı bulunan Y.G. (26) yakalanarak gözaltına alındı. Ayrıca 2 ayrı adreste ruhsatsız hurda depoculuğu yaptığı ileri sürülen H.A. ve V.U. hakkında kanuni işlem yapılarak, bu işyerlerinde bulunan 3 adet büyük kantar, 2 adet oturak terazi, 85 adet korsan CD, bir adet bisikletli araba, 11 adet tekerlekli araba, 7 adet büyük tüp ve 2 adet küçük tüpe el konuldu.

Tarihi evlere yapılan operasyonda, ev sahiplerinin rızası dışında bazı kişilerin kaldığı tespit edildi. Bu kişilerin kullandığı 15 yatak, yedi çekyat ve 12 battaniye toplandı. Bu adresler ve çevrelerinde yakalanan 20 kişi hakkında kimlik soruşturması yapıldı.

Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, operasyonla İzmir'in gözde tarihi yapılarını barındıran Asansör semtinin yapısına yakışır bir güven ortamına kavuştuğunu söyledi.

Yetkililer, bu tür operasyonların aralıksız devam edeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious