İzmir'de tefeci operasyonu: 8 gözaltı

İzmir'de tefeci operasyonu: 8 gözaltı.12145
  • Giriş : 04.07.2008 / 15:55:00

İzmir'in Balçova ilçesinde, kurdukları emlak bürosu üzerinden zor durumdaki esnaf ve vatandaşlara yüksek faizle borç verdikleri, borcu ödemekte güçlük çeken kişilerin gayrimenkullerine el koydukları ileri sürülen biri kadın 8 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine Balçova'da ''tefecilik'' yaptığı ileri sürülen gruba yönelik takip başlattı. Ekipler, yaklaşık 6 ay süren takibin ardından gerçekleştirdikleri operasyonda, ilçede emlak bürosu çalıştıran F.Ö, oğlu A.Ö. ve sevgilisi olduğu ileri sürülen F.K'nin de aralarında bulunduğu 8 kişiyi gözaltına aldı. Ekiplerin 6 ev, 3 iş yeri ve 2 araçta yaptıkları aramalarda, 18 adet senet, 3 adet çek, 6 adet tapu, 42 adet bilezik, 2 adet televizyon, 2 adet buzdolabı, 2 adet çamaşır makinesi, 37 adet fatura ve 5 adet ipotek belgesi ele geçirildi.

Zanlılardan F.Ö'nün emlak ofisi olarak çalıştırdığı iş yerinde, maddi sıkıntıya girmiş esnaf ve vatandaşlara yüksek faizle borç verdiği, borçlarını ödeme güçlüğü çeken kişilerin gayrimenkullerine, evlerindeki eşyalara el koydukları, borçlarını ödemelerine rağmen bazı kişilerin gayrimenkullerini tehditle aldıkları, ödenmeyen borçlar karşılığında LCD televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi aldırıp, el koydukları ileri sürüldü.

Zanlıların ayrıca, borçlarını ödeyemeyen mağdurlardan birini silah tehdidiyle kaçırarak, babasına ait Urla ilçesindeki ev ve iş yerini üzerlerine geçirttikleri, Narlıdere ilçesinde 600 bin YTL değerindeki bir eve de el koyarak, 70 bin YTL'ye yakınlarına sattıkları iddia edildi.

Gözaltına alınan F.K'nin, F.Ö'nün sevgilisi olduğu, şebeke tarafından zorla el konulan malların bu kadının üzerine yapıldığı, şebekeye ait para, tapu ve bazı belgeleri evinde sakladığı ileri sürüldü.

Gözaltına alınanların sabıkalarının olmadığı belirlenirken, şebeke tarafından mağdur edilen 12 kişinin saptandığı bildirildi.

Emniyetteki sorgularında suçlamaları kabul etmedikleri öğrenilen zanlılar, İzmir Adliyesine sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious