İzmir'de terör örgütü operasyonu

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

İzmir'de terör örgütü operasyonu: 4'ü bölge sorumlusu 13 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'de terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları iddiasıyla aralarında örgütün İzmir il gençlik sorumlusu, il sorumlu yardımcısı, Buca ilçe sorumlusu ve Kadifekale sorumlusunun da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.
İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesini protesto etmek amacıyla Demokratik Toplum Partisi (DTP) Konak ilçe binası önünde basın açıklaması düzenledikleri, terör örgütünün propagandasını yaptıkları, kırsal alana eleman aktardıkları, sözde Kürdistan Demokratik Konfederalizm-Türkiye Meclisi (KKK/TM) içinde faaliyet gösterdikleri, molotof kokteyli atma ve yazılama eylemlerine katıldıkları, 21 Mart Nevruz kutlamalarını provoke ederek illegal bir eyleme dönüştürme hazırlığında bulundukları iddiasıyla 13 kişi gözaltına alındı.
Zanlılardan F.Y.'nin (25) terör örgütünün İzmir il sorumlusu, E.A.'nın (22) onun yardımcısı, İ.H.B.'nin (22) Kadifekale sorumlusu, A.A. (23) adlı kadının da Buca ilçe sorumlusu olduğu iddia edildi.
Operasyonda bu zanlılarla birlikte İ.K. (20), R.Y. (21), K.Ö. (25), H.Ü. (32), B.E. (28), S.D. (18), A.Y. (18), K.R. (17) ve M.H.A. (25) da gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde ve üstlerinde yapılan aramalarda 2 adet molotof kokteyli, terör örgütünü sözde temsil eden bez parçası, hakkında toplama kararı bulunan 220 adet "Çağdaş Özgür Halk Nevroz" özel eki, terörist elebaşı Öcalan'ın posterleri, eylem yapılmasını içerir mahiyette bol miktarda bildiri ve örgüt dökümanı ele geçirildi.
Zanlıların 7 Mart 2007 günü Kadifekale semtinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir otobüse molotof kokteyli atarak yakılması, 11 Mart 2007'de Karşıyaka ilçesinde yola molotof kokteyli atılması, 11 Mart 2007'de Türk Telekom Buca 3 santralına molotof kokteyli atılması eylemlerine katıldığı iddia edildi.
Emniyetteki işlemleri daha önce tamamlanarak adliyeye sevkedilen S.D., A.Y. ve K.R. tutuklanırken geri kalan 10 zanlı da bu sabah adliyeye sevkedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious