İzmir'de uçaksavar fişekli, bombalı çete adliyede

İzmir'de uçaksavar fişekli, bombalı çete adliyede.18753
  • Giriş : 01.02.2008 / 11:02:00

Cezaevinin ikinci müdürü, polis, avukat, katip, askeri personelin de yer aldığı 26 kişi adliyeye sevk edildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir polisinin operasyonu sonucu silahlı suç örgütü kurdukları iddiasıyla yakalanan ve aralarında Buca Cezaevinin eski ikinci müdürü, polis, avukat, katip, askeri personelin de yer aldığı 26 kişi adliyeye sevk edildi

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin 1.5 yıl süren teknik takibi ve istihbarat çalışmasının ardından İzmir, Manisa, Mersin ve Edirne'de düzenlenen operasyonlarda, silahlı suç örgütü kurdukları ileri sürülen 28 kişi yakalandı.

Aralarında Buca Cezaevinin eski ikinci müdürü, polis, avukat, katip, askeri personelin de yer aldığı zanlıların gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, ruhsatsız 7 tabanca, 4 av tüfeği, 2 uçaksavar fişeği, 1 el bombası ele geçirildi.

Gözaltına alınan suç örgütü elemanlarının İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi'nde çek-senet tahsilatı, uyuşturucu madde ticareti, haraç alma, zorla iş yeri ele geçirme, tehdit, adam öldürme, silahla yaralama, oto kurşunlama suçlarını işledikleri, uyuşturucu madde ticareti yaptıkları, uyuşturucu nedeniyle başka gruplarla çatışmaya girdiklerinin belirlendiği iddia edildi.

Zanlıların, ticari anlaşmazlıkların ardından kendilerine başvuran bazı kişilere para karşılığında tetikçi ayarladıklarının tespit edildiği de öne sürüldü.

Çete elemanlarının, etkinliklerini artırmak amacıyla bazı kamu görevlileriyle bağlantı kurdukları, bir dönem Buca Cezaevi ikinci müdürlüğünü yapan K.Y. ile ilişkilerini geliştirerek cezaevine giren suç örgütü mensuplarına yardım etmesini ve suç örgütünün cezaevindeki etkinliğini devam ettirmesini sağladıkları bildirildi.

İzmir Adliyesinde görevli memurlarla temasa geçerek gizlilik kararı alınmış dosyalardaki bilgileri elde ettikleri, telefon dinleme ile ilgili mahkeme kararlarını önceden öğrendiklerinin ortaya çıktığı ileri sürüldü.

Gözaltına alınan zanlılardan avukat olan 2 kişinin ifadeleri alındıktan sonra soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakıldığı, bu avukatlar hakkında düzenlenen dosyanın adliyeye gönderildiği kaydedildi.

Emniyet Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan 26 zanlı, haklarında düzenlenen evrakla İzmir Adliyesine sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious