İzmir'deki izinsiz nevruza 44 gözaltı

İzmir'deki izinsiz nevruza 44 gözaltı.14565
  • Giriş : 24.03.2008 / 15:55:00
  • Güncelleme : 24.03.2008 / 16:07:01

İzmir'de PKK yandaşları Nevruz adı altında gösteri yapmak istedi, polis müdahale etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'de, DTP İl Başkanlığı önünde toplanıp, Valilik tarafından izin verilmemesine rağmen Gündoğdu Meydanı'na yürüyüp, burada nevruz kutlaması yapmak isteyen, talepleri kabul edilmeyince, işyerlerine, otobüslere ve polise taş atarak kaçan gruptakilerden gözaltına alınanların sayısının 44 olduğu açıklandı. Çıkan olaylarda, işyerleri ve araçları zarar görenlerden 25 kişinin polise başvurduğu, gözaltındakilerin de işlemlerinin ardından adliyeye sevkedileceği bildirildi.

İzmir Valiliği tarafından Gündoğdu Meydanı'nda nevruz kutlaması yapılmasına izin verilmemesi rağmen, dün binden fazla gösterici, DTP İzmir İl Başkanlığı'nın önünde toplandı. Türkçe ve Kürtçe olarak terör örgütü ile elebaşısı Abdullah Öcalan lehine slogan atan, ateş yakıp polise taşlı saldırıda bulunan grup, dağılım sırasında işyerlerine ve belediye otobüslerine zarar verdi. Gözyaşartıcı gazla müdahalede bulunan polislere de taş atan gruplar, sokak aralarında izlerini kaybettirmeye çalıştı. Kısa süreli olayların ardından soruşturma başlatan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün sabah saatlerinden itibaren kentte gözaltına alınanların sayısının 44'e yükseldiğini bildirdi. Gözaltındaki zanlılar arasında, Kadifekale Semti'nde polise saldırıda bulunan kişilerin de bulunduğu kaydedildi. Sorguları süren zanlılar, işlemlerinin ardından, ‘izinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak, ızrar, polise mukavemet, kamu malına zarar vermek, terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından Adliye'ye sevk edilecek.

Bu arada, çıkan olaylarda, işyerleri ve araçları zarar görenlerden 25 kişinin polise başvurduğu, mağduriyetlerinin giderilmesini istediği öğrenildi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious