İzmir'e araç yakmaya giden neronlar yakalandı

İzmir'e araç yakmaya giden neronlar yakalandı.13690
  • Giriş : 27.12.2007 / 17:24:00
  • Güncelleme : 27.12.2007 / 17:47:45

Korsan gösteri yapma eylemlerini gerçekleştirdikleri iddiasıyla 22 kişi adliyeye sevkedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'de araç kundaklama, ses bombası atılması, molotofkokteyli atma,korsan gösteri yapma eylemlerini gerçekleştirdikleri iddiasıyla 22 kişi adliyeye sevkedildi

İzmir'de araç kundaklama, ses bombası atılması, molotofkokteyli atma, korsan gösteri yapma eylemlerini gerçekleştirdikleri iddiasıyla gözaltına alınan aralarında 3 kız ve 8 üniversite öğrencisinin de bulunduğu terör örgütü üyesi oldukları ileri sürülen 22 kişi adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, aldığı istihbaratları değerlendiren Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir'de araç kundaklama, ses bombası atılması, molotofkokteyli atma, korsan gösteri yapma eylemlerini gerçekleştirdikleri belirlenen terör örgütü üyelerini yakalamak için harekete geçti. Yaklaşık 2 ay süren teknik takip ve istihbarat çalışmasının ardından İzmir'in çeşitli semtlerinde 18 ayrı adrese operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda terör örgütünün İzmir'de gençlik yapılanmasından sorumlu olduğu ileri sürülen İstanbul Üniversitesi öğrencisi S.Y. (24) ile örgüt elemanı oldukları iddia edilen 7 üniversite öğrencisi ve 3 kızın da aralarında bulunduğu 21 kişi yakalandı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde sorgulanan 22 örgüt elemanının 7 Ekim 2007 günü Gündoğdu Meydanı'nda bir otomobilin altına ses bombası bırakılması, 27 Ekim günü Konak'ta parka halindeki bir otomobili kundaklanması, 7 Kasım günü Ege Üniversitesi kampüsünde düzenlenen gösteride terör örgütü elebaşı lehine slogan atılması ve posterini açtıkları, Karşıyaka Yamanlar Mahallesi'nde yola barikat kurup çevreye molotof kokteyli atılması, 23 Aralık gecesi Kadifekale semtinde molotof kokteyli atılması ve kendilerine müdahale etmek isteyen polislere mukavemet gösterilmesi, 24 Aralık gecesi Güzeltapa-Gümrük seferini yapan belediye otobüsüne molotof kokteyli atılması eylemlerini gerçekleştirdiklerinin belirlendiği bildirildi.

HALKIN HUZURUNU BOZACAK EYLEM PLANLARI

Terör örgütünün İzmir'deki gençlik yapılanmasından sorumlu olduğu öne sürülen S.Y'nin, terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki kamplarında eğitim gördüğünün belirlendiği, örgüt elemanı oldukları iddia edilen 21 kişi ile İzmir'de halkın huzur ve güvenini bozmaya yönelik araç kundaklama, molotof kokteyli atma, korsan gösteri yapma eylemlerini sürdüreceklerinin belirlendiği bildirildi.

Zanlıların gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda 18 molotof kokteyli, molotof kokteyli hazırlamakta kullanılan 5 litre benzin ile 25 boş şişe, bol miktarda örgütsel doküman ve terör örgütü elebaşının posterleri ele geçirildi.

Emniyet yetkilileri, gözaltındaki 22 zanlının barınmalarına yardımcı oldukları ve evlerinde örgütsel doküman ele geçirilen 3 üniversite öğrencisinin daha yakalandığını, ifadeleri alındıktan sonra ''yardım ve yataklık yaptıkları'' iddiasıyla dün adliyeye gönderilen 3 kişinin savcılık tarafından serbest bırakıldığını bildirdi.

Emniyet Müdürlüğüne işlemleri tamamlanan 22 kişi, adliyeye sevk edildi.

İzmir'in Kadifekale semtinde yapılan korsan gösteri ve Güzeltepe semtinde otobüs kundaklanmasının ardından polisin gerçekleştirdiği operasyonlarda, 27 kişi yakalanmış, otobüs kundaklanması olayına karıştıkları ileri sürülen 2 zanlı yaşları küçük olduğu için 1 gün gözaltında tutulduktan sonra dün adliyeye sevk edilmiş ve tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious