İzmir'e son 30 yılın en fazla yağmuru yağdı

İzmir'e son 30 yılın en fazla yağmuru yağdı.10078
  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

İzmir'e bu gece son 30 yılın en fazla yağmuru düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şiddetli gök gürültüsü eşliğinde sağanak yağış halinde akşam saat 18.00 civarında başlayan yağışlar, kısa sürede birçok ev ve işyerinin sular altında kalmasına neden oldu.

Meteroloji İzmir Bölge Müdürlüğü'nden alınan son bilgilere göre İzmir'in birbirinden uzak üç ilçe ve semtine farklı kilogramlarda yağış düştü. Menderes ilçesine metrekare başına 39 kg, Çiğli'ye 20.7 kg, Konak ilçesine bağlı Güzelyalı semtine ise 145.3 kg yağmur yağdığı tespit edildi. Yağmur nedeniyle birçok araç yollarda kalırken, kanalizasyon sistemlerinin yetersiz kalması yüzünden çok sayıda aracın plakası kayboldu. Ev ve işyerlerinde ise vatandaşlar, sabah saatlerine kadar kovalarla su taşıdı.

Son 30 yılın en şiddetli yağışının yağması yüzünden kanalizasyon sisteminin yetersiz kaldığını belirten İzmir Valiliği Kriz Merkezi'nden sorumlu Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, "Dün akşam saatlerinden itibaren ekiplerimiz canla başla çok güzel bir çalışma ortaya koydu. En büyük tesellimiz can kaybının olmaması. Yollara biriken suların tahliyesi ekiblerimizi en çok yoran kısım oldu. Kanalizasyon sistemi suyu taşımadı. Ona bağlı olarak kod farkından dolayı çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Ben gece saat 10.00'dan buyana hiç ayrılmadan gelişmeleri takip ettim. Rakam vermemiz şu an için çok güç ama çok sayıda ev ve işyerine su bastı." dedi.

İzmir'de dün akşam saat 18:00'de başlayan şiddetli yağış, gece saat 04.00'e kadar devam etti. Şu anda İzmir'e açık ve güneşli bir hava hakim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious