İzmir'i bu hale getiren şey hükümettir

İzmir'i bu hale getiren şey hükümettir.14169
  • Giriş : 27.12.2008 / 20:46:00

''İzmir eskiden, Türkiye'nin en modern, en ileri kenti olarak görülürdü" diyen CHP lideri Deniz Baykal, kentin bugünkü kötü halinden iktidarın politikalarını sorumlu tutu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''İzmir eskiden, Türkiye'nin en modern, en ileri kenti olarak görülürdü, ama maalesef uzun bir süreden beri iktidarların bilinçli politikaları sonucunda İzmir'imiz giderek Türkiye'nin en çağdaş vizyonuna sahip kenti olmaktan geriye düşürüldü'' dedi.

Baykal, İzmir Büyükşehir Belediyesinin restore ettirerek, kültür sanat merkezi haline dönüştürdüğü Tarihi Hava Gazı Fabrikası'nın açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, CHP İzmir milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, partililer ve belediye bürokratları katıldı.

CHP Genel Başkanı Baykal'ın konuşmasından önce bir partili ''En iyiniz Aziz Başkan'' diye bağırdı. Bunun üzerine partili bir grup da ''İnadına Baykal'' şeklinde slogan attı.

Tezahüratlardan sonra konuşmasına başlayan Baykal, İzmir'de bugün bir açılış silsilesi içinde olduklarını ifade ederek, ''Bugün İzmir'in kuzeyinde güneyinde, doğusunda batısında koşuşturuyoruz. Başkanımızın İzmir'e gerçekten çok önemli kazınımlar gerçekleştirdiğini görüyorum, mutluluk duyuyorum'' dedi.

Yapılan yatırımların İzmir'in potansiyelini ortaya çıkardığını dile getiren Baykal, şöyle konuştu:

''Burada başka bir belediyecilik anlayışı egemen olmuş olsaydı, bu tarihi hava gazı fabrikasının bulunduğu bu arazi satılırdı. Bu araziye iş, alışveriş merkezleri, süpermarketler, hiper marketler yapılırdı. O hiper marketler de İzmirli esnafın geleceğini tehlikeye atardı. İzmir ana kent belediyesi, para da kazanır gösteriş harcamaları da yapabilirdi, ama bizim belediyemiz bunu yapmadı. İzmir Büyükşehir belediyesi 6.5 trilyonu buraya harcadı, buradan 15-20 trilyon kazanabilirdi. Burası İzmir'in kalitesini artıracak çekim merkezi haline geldi.''

-''İZMİR GERİYE DÜŞÜRÜLDÜ''

Baykal, eskiden Türkiye'nin en modern kenti olan İzmir'in, son dönemde iktidarların bilinçli politikalarıyla geriye götürülmek istendiğini ileri sürerek, şunları kaydetti:

''İzmir ülkeyi geleceğe taşıyan kent olarak görülür, her şey burada öğrenilirdi. Burada moda, sanayi öğrenilirdi. Anadolu esnafı, İzmir Fuarına gelir ufkunu açardı, dünyayı burada izlerdi. İzmir eskiden, Türkiye'nin en modern, en ileri kenti olarak görülürdü, ama maalesef uzun bir süreden beri iktidarların bilinçli politikaları sonucunda İzmirimiz giderek Türkiye'nin en çağdaş vizyonuna sahip kenti olmaktan geriye düşürüldü. Bunu telafi etmek için yapılması gereken şeyler var; bir bölümü yerel yönetimlerle, bir bölümü merkezi hükümetle ilgili işler. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'i çağdaş, modern kent halen dönüştürmek için çok önemli projeler uyguluyor.''

Baykal, İzmir'in tarihine kültürüne, insanına sahip çıkan bir kent olduğunu söyledi. Paranın önemli olduğunu, ancak paranın ötesinde değerler de bulunduğunu ifade eden Baykal, şunları söyledi:

''Paranın ötesinde tarih vardır, sanat vardır. İnsan ilişkileri vardır, hayat vardır. Çocuklar, tabiat vardır. Bütün bunların kıymetini bilmemiz lazım. Çağdaş toplum, bütün bunları sahiplenen toplumdur. Kendinizi paraya pula köle yaparsanız, bir süre sonra para için ahlakınızı da unutursunuz, dürüstlüğünüzü de unutursunuz. Avucunuzda ne varsa, ona buna satarsınız. Kendinize saygınızın, toplumda da insanlığın kalmadığını görürsünüz. Buna karşı çıkan sosyal demokrat düşünce var. Bu düşüncenin en güzel mücadele alanlarının başında da İzmir geliyor.''

Açılışı yapılan Tarihi Hava Gazı Fabrikası'nın sanat duygularını geliştireceğini kaydeden Baykal, sözlerine söyle devam etti:

''İzmir işte budur. Bir ihtiyaç daha var. Ankara'yı da İzmir zihniyetine sahip çıkacak anlayış içine yerleştirmek. Onun da zamanı geliyor. Oraya doğru hızla geliniyor. Sizler de bizler de görüyoruz. Öyle anlaşılıyor ki, bu yeni istikamette hızla geliniyor. İnşallah olur, ben inanıyorum. İnşallah Ankara'yı da İzmir'e benzeteceğiz, İzmir'i Ankara'nın zihniyetine teslim etmeyeceğiz. Bunun için mücadele ediyoruz.''

Baykal, konuşmasının sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na çalışmalarından dolayı yürekten teşekkür ettiğini söyledi.

-AZİZ KOCAOĞLU'NUN KONUŞMASI-

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ise konuşmasında, 150 yıl önce Fransızlar tarafından inşa edilen bu tarihi mekanda İzmirlileri selamlamaktan onur duyduğunu ifade etti.

Tarihi Hava Gazı Fabrikası'nın restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemeleriyle yeniden yorumlandığını dile getiren Kocaoğlu, ''Bu yapı bundan sonra İzmir'in en hareketli kültür ve sanat merkezlerinden biri ve İzmirlilerin nefes alacağı bir yer olacak'' dedi.

Tarihi Hava Gazı Fabrikası'nın böylece yüzlerce yıl daha İzmirliler'e hizmet vereceğine inandıklarını ifade eden Kocaoğlu, şunları kaydetti:

''İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, kentin zengin tarihsel, kültürel ve doğal zenginliklerini ortaya çıkarılarak korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar sadece bu mekanla sınırlı değil. İzmir'in binlerce yıllık tarihine tanıklık etmiş Agora, Symirna ve Phokai'nin ortaya çıkarılması ve kentle bütünleştirilmesi çalışmalarına çok ciddi destek veriyoruz. Agora'nın İkiçeşmelik Caddesi ile buluşması için yapılan kamulaştırma çalışmalarında bugüne kadar 22 milyon YTL civarında bedel ödedik. Kazı çalışmaları, belediyemizce desteklenmekte ve masrafları karşılanmaktadır.''

Eski cami, sinagog, kilise, han, sebil ve şadırvanları koruma şemsileri altına aldıklarını belirten Kocaoğlu, ''Kemeraltı'ndan Kadifekale'ye kadar uzanan 270 hektarlık alanı yeniden düzenliyoruz. Geleceğimiz için çalışırken geçmişimizi unutmuyoruz, unutmayacağız. Tarihi mekanları ranta açmak yerine, restore ederek geçmişe sahip çıkılması adına yaptığımız bu çalışmaların, tüm yerel yönetimlere örnek olmasını diliyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*