İzmir'in EXPO 2015 sunumu başladı

İzmir'in EXPO 2015 sunumu başladı  .9345
  • Giriş : 31.03.2008 / 17:34:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'i sağlığın başkenti yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir ile Milano arasında EXPO 2015'i düzenleyecek kentin belirlenmesi amacıyla yapılacak oylama öncesi, Uluslararası Sergiler Bürosunun (BIE) Paris Kongre Sarayındaki oturumunda İzmir'in sunumu başladı.

Sunumda 5 kıtadan 5 genç, Kocaoğlu'na sorular yöneltti. Kocaoğlu, yaptığı konuşmada sağlığın ve medeniyetlerin beşiği olan Ege Bölgesi'nin insanları, İzmirliler olarak, bu yanıtları bulma azmiyle yola çıktıklarını belirtti.

Sorulara ''evrensel boyutta'' yanıtlar verebilmek için, en uygun platformun EXPO olacağını düşündüklerini anlatan Kocaoğlu şöyle dedi:

'' Bu yüzden, yaklaşık iki yıl önce, EXPO 2015 için adaylık sürecimizi başlatırken, sağlık temasına odaklandık. Aradan geçen iki yıllık süre, ne kadar doğru bir karar verdiğimizi bize gösterdi. Dünyanın ve insanlığın, gerçekten sağlık konusundaki her tür çabaya gereksinim duyduğu ortada.

Adaylık çalışmalarımız sırasında, sağlık temasını, bir yandan EXPO projemiz içinde işlerken, diğer yandan da kentimizi Dünya Sağlık Örgütü'nün Sağlıklı Kentler Birliği'ne üye yaptık.

İzmir'i sağlıklı bir kent, hatta 'Sağlığın başkenti' yapmayı hedefledik.''

Kocaoğlu, sadece EXPO 2015 için değil, kentin yaşam standartlarını yükseltmek için de pek çok proje hazırladıklarını ve bunları birbiri ardına gerçekleştirdiklerini anlattı.

Tıp biliminin temellerinin atıldığı Batı Anadolu ve Ege topraklarının, insanlara sayısız doğal zenginlikler sunduğunu kaydeden Kocaoğlu, şöyle devam etti:

''Bu nedenle, ticaretin, kültürün, sanatın, mimarinin, felsefenin tarih boyunca başrolde olduğu İzmir kentinin, sağlık turizminin de odağında yer almasını, öncelikli hedefimiz yaptık. Sağlık konusuna verdiğimiz önemi sizlerin de hissedebildiğine eminim. Bundan yedi yıl sonra, gençler için ve gençlerle birlikte, 'Herkes için sağlık' diyerek ilerleyeceğimiz bu yolda, EXPO 2015'i gerçekleştireceğimiz İzmir'de buluşmak dileğiyle, sizlere teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious