İzmir'in su faturalarında 'içilmez' yazılacak

İzmir'in su faturalarında 'içilmez' yazılacak.8548
  • Giriş : 16.07.2008 / 19:16:00
  • Güncelleme : 16.07.2008 / 19:05:04

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'deki yeni su kaynaklarıyla ilgili bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'deki yeni su kaynaklarıyla ilgili bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sudaki arsenik oranının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından açıklanmasıyla ilgili olarak ''Belediye başkanlığı açıklama yapma yeri değildir, çözüm üretme yeridir. Çözüm ürettik, projeler hazırladık ve projeleri uygulamaya koyuyoruz'' dedi.
Arsenik oranının sınır değerlerinin üzerine çıkması nedeniyle sistem dışı bırakılan Göksu ve Sarıkız kuyularından çıkan suyun arıtılması için proje hazırladıklarını belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:

''Bu kuyulardan saniyede 3200 litre suyun arıtılması için proje hazırladık. İlk etapta saniyede 1400 litre su arıtılacak, bunu 2 ay içinde devreye alacağız, öbürünü 4 ayda bitireceğiz. Halkapınar'da da saniyede 1500 litre suyun arıtılması için projenin uygulanması gerekir, buna 4 ay sonra karar vereceğiz. İzmir'e kesintisiz 24 saat su vermeye çalışıyoruz, arızalar dışında bunu gerçekleştiriyoruz.''

3. KEZ ARSENİKLİ SU UYARISI

Sağlık Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne üçüncü kez 'arsenikli su' uyarısı yaptı. Bakanlığın uyarıları arasında belediyenin su faturalarına 'şebeke suyu içilmez' ibaresi konması da yer alıyor. Müsteşar Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu imzasıyla hazırlanan ihtar yazısında, İzmir suyunun halk sağlığı açısından kanser riski taşıdığına dikkat çekildi. Uyarıda, suyun içilebilir değerlere kavuşturulması için belediyeye verilen 3 yıllık sürede herhangi bir düzelme yaşanmadığına vurgu yapıldı. Belediyeye acilen alternatif su kaynakları temin etme çağrısında bulunan bakanlık, mevcut suyun bir an önce arıtılarak arsenik miktarının düşürülmesini istedi. Bu süre zarfında evlerdeki musluklardan su içilmemesi uyarısında bulunan bakanlık, belediyeden su faturalarına 'Şebeke suyu, içme ve yemek hazırlama amacıyla kullanılmamalıdır.' yazmasını istedi. İzmirlilerin sıkça kullandığı otobüs durakları gibi alanlara suyun içilemezliği yönünde afişler asılması talimatı verildi. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, suyun içilemez olduğunu belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*