İzmir'in yeni vekilleri

İzmir'in yeni vekilleri .17623
  • Giriş : 23.07.2007 / 02:07:00

TBMM'ye 24 milletvekili gönderen İzmir tercihini, 11 CHP'den 9 AKP'den 4'te MHP'den yana kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

24 vekilden 11'i meclise ilk kez girerken, vekillerden 4'ü kadın oldu.
3 Kasım 2002 seçimlerinde, 16 milletvekili çıkaran CHP'nin bu seçimde vekil sayısı 10'a geriledi. CHP 1'inci bölgede demokrasi şehidi Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu'yu, DSP kontenjanından aday gösterilen Harun Öztürk'ü ve eski İzmir milletvekilleri Bülent Baratalı ile Abdürrezzak Erten'i ve Ahmet Ersin'i meclise gönderdi. CHP'nin yüzü 2'inci bölgede biraz olsun güldü. CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan ve eski vekil Canan Arıtman meclisteki koltuklarını korurken, DSP kontenjanından merhum Bülent Ecevit'in koruması Recai Birgün, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam ile eski İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan meclisin yenileri arasında yer aldı.

İL BAŞKANLARININ KADERİ KILPAYI
CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan, milletvekili adayı olunca görevinden istifa etti. 2'inci bölge 6'ıncı sıradan kılpayı meclise giren Ayhan, 1995 seçimlerinde aday bulunamadığı için 10'uncu sıradan aday gösterildiğini, 2002 seçimlerinde aday adayı olduğunu ancak listeye giremediğini belirterek, bu seçimde milletvekili seçilmesine sevinemediğini anlattı. Ayhan, “Siyasette geldiğim noktada, milletvekili olmak mutluluk vesilesi. Ancak ülke genelinde partinin savunduğu ulusal değerler itibariyle gereken sıçramayı yapamamış olmaktan dolayı çelişkili bir ruh hali içindeyim. görevimi en iyi şekilde yapmaya çalışacağım'' dedi.
Ayhan ile aynı sırada 1'inci bölge adayı olan 75 yaşındaki eski İl başkanı Ekrem Bulgun, kılpayı seçilemeyince “Vatana millete hayırlı olsun'' dedi.
Öte yandan İzmir'de beş yıl il başkanlığı yapan Ali Aşlık, 6'ıncı sırada yer aldığı için TBMM'ye kılpayı giremedi. Aşlık, sonucu “Önemli değil, bize bir görev verildi ve bunu en iyi şekiyde yapmaya çalıştık. kazanan arkadaşlara başarılar diliyorum. Kazanamayanlar için dünyanın sonu değil, hayat devam ediyor'' dedi.
AKP'de 1'inci bölgede Devlet Bakanı Mehmet Aydın, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel, Mehmet Tekelioğlu meclisteki koltuklarını korurken, emekli Öğretim Üyesi ve Avukat İbrahim Hasgür ile İzmir Ticaret Borsası ve Vadeli İşlemler ve Obsiyon Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi meclisin yenileri arasına girdi. AKP 2'inci bölgeden meclise dört milletvekili gönderdi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsmail Katmerci bir dönem daha meclisteki kıdemleri artırmaya hazırlanırken İnşaat Mühendisi Taha Aksoy ve Ertuğrul Günay ekibinde yer alan CHP'nin eski Parti meclisi üyesi Erdal Kalkan, meclisin yeni milletvekilleri arasına girdi.
TBMM'ye giren MHP'de İzmir'den liste başı olan eski Ulaştırma Bakanı Oktay Vural ile eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yeniden vekil seçilirken, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Şenol Bal ile emekli Tümgeneral Erdal Sipahi meclise ilk kez girdi. Sipahi, “Milletimizin mücadelesini mecliste yapacağız. Türkiye'nin satılmasına karşı mücadele edeceğiz. İzmir'de başarılı olduk, oylarımızı ikiye katladık'' dedi. Şenol Bal, sonucu “Halkımız MHP'ye muhalefet görevini verdi. Bu görevi mecliste iyi bir şekilde yerine getireceğiz. İzmir'de kendimizi başarılı olmuş sayıyoruz. Daha büyük bir teveccühü bekliyorduk. Ancak halkımızın bu kararına saygı duyuyoruz'' sözleriyle değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious