İzmirli kadınlar şiddete karşı yürüdü

İzmirli kadınlar şiddete karşı yürüdü.15370
  • Giriş : 26.11.2008 / 02:00:00
  • Güncelleme : 25.11.2008 / 23:54:03

'Bu yıl kadına yönelik şiddet konusunda yapılan araştırmaya göre, her üç kadından biri fiziksel şiddet görüyor.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birlik üyesi kadınlar etkinlik kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından konuşan İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkan Yardımcısı Emel Denizaslanı, kadına yönelik şiddet ile mücadelede sorumlu olan tüm kamu kurumlarının, bağımsız kadın örgütleriyle iş birliğine ve bu örgütlerden gelecek eleştiri ve önerilere açık olmaları gerektiğini belirtti.

Denizaslanı, aile içinde uygulanan fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet, evlilikte tecavüz, kız çocuklarının cinsel istismarı, zorla evlendirme, tecavüz, iş yerinde cinsel taciz, kadın bedeninin zorla sömürülmesi, töre cinayetleri, devletin göz yumduğu fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet, cinsel kölelik ve gebeliğe zorlamanın kadınlara yönelik şiddet biçimleri olduğunu anlattı.

Emel Denizaslanı şöyle konuştu:

''Bu yıl kadına yönelik şiddet konusunda yapılan bir araştırmaya göre, her üç kadından biri fiziksel şiddet görüyor. Her 10 kadından 9'u 'haklı görülebilecek dayak yoktur' görüşünü dile getirirken, eşinden dayak yiyen kadınların yarısı bu durumdan kimseye bahsetmiyor. Yüksek öğrenim görmüş her 6 erkekten biri eşine fiziksel şiddet uyguluyor. Aileye eşlerinden daha çok gelir getiren her 3 kadından 2'si şiddete maruz kalıyor.''

Yürürlükte olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın kadınları erkeklere daha da bağımlı kıldığını iddia eden Denizaslanı, bu yasanın kadın bakış açısıyla yeniden düzenlenmesi gerektiğini savundu.

Kamu kurumlarından başlanılarak istihdamda kadın kotası uygulanması gerektiğine işaret eden Denizaslanı, şöyle devam etti:

''Özellikle sığınakta kalan ve şiddetten uzak yeni bir yaşam kurmaya çalışan kadınlara öncelik verilmesi hayati önem taşımaktadır. Küresel silahlanma ve savaşa aktarılan kaynaklar, kadının güçlendirilmesine ve kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasına ayrılmalıdır. Kadın danışma merkezleri ve sığınakların sayısı acilen artırılmalıdır. 13-15 yaşındaki kızlarımızın tecavüzcüsüyle evlendirilerek cezalandırıldığı, tecavüzcünün ödüllendirildiği yasal değişiklikler istemiyoruz. Önce tecavüze uğrayıp sonra da namus temizlemek adına öldürülmek istemiyoruz. Eğitim, sağlık, iş edinme gibi insan olma haklarımızı erkeklerle eşit kullanmak istiyoruz. Kadınlara yönelik her türlü şiddete karşı sesimizi yükselteceğimizi bildiriyoruz.''

Konuşmanın ardından, kadınlar ellerinde pankartlarla, Kültürpark Fuar Alanı içindeki İsmet İnönü Sanat Merkezi'ne kadar yürüdü.

Kadınlar burada, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun konuşacağı panele katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*