İzmir'lilerin suyu temiz çıktı!

İzmir'lilerin suyu temiz çıktı!.17074
  • Giriş : 20.03.2009 / 15:41:00

İzmir'de kullanılan suda arsenik oranı sınır değerinin altında çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'in çeşitli ilçelerinde, belirlenen noktalardan alınan su numunelerinin hiçbirinde arsenik oranının, sınır değerin üzerinde çıkmadığı bildirildi.

İzmir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 18 Martta Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karşıyaka, Karabağlar, Konak, Menderes, Menemen ve Narlıdere ilçelerinde 20 noktadan su örnekleri alındı.

Yapılan analiz sonucunda numunelerin hiçbirinde arsenik oranı, sınır değer olan 10 mikrogramın üzerinde çıkmadı. En yüksek değer 6,5 mikrogram ile Karşıyaka 6276 Sokak'ta ve Bestekar Sadi Hoşses Caddesi'nde ölçüldü.

Ölçümlere göre, Bayraklı, Karşıyaka'nın bazı semtleri, Bornova'nın bazı semtleri, Çiğli, Güzelbahçe, Konak'ın bazı semtleri, Menemen ve Narlıdere'de arsenik oranı 6,4 ile 5,1 mikrogram arasında değişirken, bu oran Buca'da 3,5 olarak belirlendi. Bornova'nın bazı semtleri, Gaziemir, Karabağlar ve Konak'ın bazı semtleriyle Menderes'deki arsenik oranı ise 2 mikrogramın altında kaldı.

Alınan su örneklerinden yapılan ölçümlerde, 11 Martta yapılan önceki ölçüme göre Narlıdere, Çiğli ve Karşıyaka'nın bir bölgesindeki arsenik oranının biraz yükseldiği, ancak nihai rakamın da sınır değerin altında bulunduğu görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*