İzmit Körfezi'ne gerdanlık takacağız

İzmit Körfezi'ne gerdanlık takacağız.10371
  • Giriş : 20.06.2009 / 14:31:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Körfez Geçişi Projesi'yle ilgili olarak, ''İstanbul Boğazı'nın iki köprüsünden sonra İzmit Körfezi'ne de bir gerdanlık geçirmiş olacağız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Samsun'da temaslarda bulunan Bakan Yıldırım, Ordu'ya hareket etmeden önce Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü tesislerinde Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Vali Yardımcısı Ramazan Aksoy, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile kahvaltıda bir araya geldi.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, yap-işlet-devret yöntemiyle yaptırılacak İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu projeleriyle ilgili bilgi verdi.

İstanbul-İzmir arasında, İzmit Körfez Geçişi dahil olmak üzere otoyol projesinin yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarıldığını bildiren Yıldırım, şöyle konuştu:

''9 Nisanda teklifler alındı. O günden beri değerlendirme devam ediyor. İki teklif geldi. İkisi de ağırlıklı olarak Türk firmalarından oluşan ama yabancı ortakları da olan konsorsiyumlar. Değerlendirmelerin son aşaması da dün itibarıyla tamamlanmış oldu. Tekliflere baktığımızda bir konsorsiyum yapma bedeli karşılığı projeyi 22 yıl 4 ay, diğer konsorsiyum da 34 yıl 9 ay teklif verdi. İhale komisyonu bu teklifleri bütün yönleriyle değerlendirecek ve komisyon son kararını verip bizim onayımıza sunacak.''

Yıldırım, otoyolun yapılmasıyla İzmir ile İstanbul arasının 3-3.5 saatte gidilebilecek hale geleceğini belirterek, şunları kaydetti:

''Bu çok önemli bir şey. Tabii buna alternatif olarak da yine İstanbul-İzmir bölünmüş yol çalışmalarını da bu yıl itibarıyla tamamen bitirmiş oluyoruz. Dolayısıyla hem otoyol hem bölünmüş yol, vatandaşımız ister otoyolla gitsin, ister bölünmüş yolla gitsin, ister hızlı feribotla Bandırma'ya gitsin, Bandırma'dan İzmir'e gitsin. Dolayısıyla bütün seçenekleri vatandaşımıza sunmuş bulunuyoruz.''

Kriz dönemlerinde yatırımların genel bütçeden yapılmasının istenen hızda gerçekleşemediğine işaret eden Bakan Yıldırım, yap-işlet-devret modelinin kara yollarında ilk ve en büyük uygulamasını bu projeyle yapacaklarını ifade etti.

Projenin toplam bedelinin 6.5 milyar doları bulduğunu bildiren Yıldırım, şunları söyledi:

''Kamulaştırması 1 milyar dolara yakın. Dolayısıyla bu projeyle İzmit Körfezi'nde bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde açıklığı en büyük köprüyü de bu projeyle gerçekleştirmiş olacağız. Sahilden sahile 3 bin metrelik uzunluğu var. Böylece İstanbul Boğazı'nın iki köprüsünden sonra İzmit Körfezi'ne de bir gerdanlık geçirmiş olacağız.''

Kahvaltının ardından, Bakan Yıldırım, kara yoluyla Ordu'ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*