İzmit'te 158 kişi daha işsiz kaldı

İzmit'te 158 kişi daha işsiz kaldı.18046
  • Giriş : 24.12.2008 / 12:42:00

Otomotiv sanayi için piston ve pim üreten Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri AŞ'de 158 işçinin iş akdi feshedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezi Amerika'da bulunan Federal Mogul'un 4 bin 600 işçinin iş akdinin feshedilmesi kararı aldığını, buna bağlı olarak Türkiye ayağında da İzmit fabrikasından 200'ün üzerinde işçi çıkarılmasının gündeme geldiğini bildirdi.

İşveren temsilcileriyle yaptıkları görüşmeler sonucu işten çıkarılması planlananların sayısını biraz daha aşağıya çekmeyi başardıklarını ifade eden Yıldız, işten çıkarmalarda öncelikle emekliliği gelenlerin, eşiyle çalışanlar varsa eşlerden birinin ya da kendi isteğiyle ayrılmak isteyenlerin iş akitlerinin feshedilmesi yönünde görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Firmanın, otomotiv sektöründe yüzde 35-40 oranlarındaki daralma üzerine karşılık bugün itibariyle 158 çalışanın iş akdini feshettiğini belirten Yıldız, şu bilgileri verdi:

''İşveren temsilcileriyle yaptığımız protokol gereği, iş akitleri feshedilen arkadaşlarımıza kıdem tazminatlarının yanı sıra 4 maaş ikramiye verilecek. Ayrıca, üretimin tekrar eski seviyelere yükselmesi halinde işten çıkarılanların emsal ücretiyle işlerine iadesi söz konusu olacak. İşe alınanların ücretlerinde bir düşüş olmayacak.

650 çalışanı bulunan fabrikada işten çıkarılmaların ardından 4 vardiya, 2 vardiyaya düştü. İşten çıkarmaları 'geçici' olarak nitelendiriyoruz, ekonomik krizin sona ermesi halinde bu arkadaşlarımız tekrar işlerinin başında olacak.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*