İzmit'te ‘Türban yürüyüşü' gerginliği

İzmit'te ‘Türban yürüyüşü' gerginliği.13186
  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

İzmit'te Mazlum- Der'in türban konusunda basın açıklaması izni almasına rağmen, toplanan 3 bin kişinin yürümek istemesine polis engel oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzin verilmemesine rağmen bir grup engeli aşmaya kalkınca polis cop ve biber gazı ile müdahalale etti.

Her cumartesi günü Büyükşehir Belediyesi önündeki Sabri Yalım Parkı'nda İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği'nin (Mazlum Der) yaptığı türban konusundaki basın açıklaması bu hafta Ankara'da düzenlenen ‘Cumhuriyet Yürüyüşü'nün yapıldığı saate denk getirildi. İstanbul, Sakarya ve Bursa'dan da gelenlerle birlikte sayıları 3 bini bulan grup, saat 11.00'de İzmit'te Merkez Bankası kavşağında ellerindeki pankartlarla yürüyüş için beklerken, polisler önlem aldı. ‘Rocobop' olarak da bilinen özel kıyafetli polisler panzer ve ‘Akrep' olarak adlandırılan zırhlı araçlarla Hürriyet Caddesi girişinde barikat oluşturdu. Mazlum Der yöneticileri, Perşembepazarı Meydanı'na kadar yürümek istedi. Emniyet yetkileri, gruba Sabri Yalım Parkı'nda basın açıklaması için izin verildiğini hatırlatarak bu isteği kabul etmedi.

Aralarında çarşaflı kadınların da bulunduğu grup, “Bize nasıl izin verilmez? Ankara’da yürüyorlar ya” diye bağırrken, kalabalıktaki bazı kişiler polis barikatını geçmek istedi. Polisler bunun üzerine cop ve biber gazı kullanarak grupu püskürttü. Biber gazından gözleri yananlar yüzlerini yıkayarak acıdan kurtulmaya çalışırken, çocuklar ağladı.
Yaklaşık 10 dakika süren bu gerginlik ardından eylemciler yere oturdu. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, gruptakilerin Büyükşehir Belediyesi önündeki Sabri Yalım Parkı'na kadar yürümelerine ve basın açıklaması yapmalarına izin verdi. Kalabalık buraya kadar yürüyerek basın açıklaması yapıldı. Saat 13.00 sıralarında basın açıklaması biterken, gruptaki bazı kişiler yine Perşembepazarı'na yürümek istedi ancak, polis engelledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious