İznik'e Da Vinci turu

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Dan Brown'ın satış rekoru kıran kitabı Da Vinci Şifresi'nin sinemaya uyarlanması, kitapta Konsül'ün toplandığı yer olarak geçen İznik'te 'şifre turizmi' hazırlığına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dan Brown'ın, 40 milyon satış yapan 'Da Vinci Şifresi' adlı kitabının sinemaya uyarlanmasının yankıları sürerken, M.S. 325 yılında Konsül'ün toplanarak hristiyanlıkta dört kitabı temel aldığı İznik, filmin gösterime girmesinin ardından turist akını bekliyor. Hıristiyanlık inancının aksine, Hz. İsa'nın çarmıhta ölmediği, İncil'de bir hayat kadını olarak bahsedilen Maria Magdalena'nın Hz. İsa ile evlendiği, bir çocuğu olduğu ve İsa'nın ölümünden sonra Magdalena'nın Fransa'ya kaçtığı iddialarının kurgulandığı Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi adlı kitabının sinemaya da uyarlanması bütün dünyada yeni bir tartışmanın başlangıcına neden olurken, İznik bu tartışmaları paraya çevirmek için harekete geçti. Vatikan'ın savaş açtığı Da Vinci Şifresi'nde Hz. İsa'nın ölümlü olduğu, Magdelena'nın Fransa'ya kaçmasının ardından çocuğunu burda büyüttüğü ve gizli Sion Tarikatı'nın yıllardır Hz. İsa'nın soyunu koruma mücadelesi verdiği iddia ediliyor.

ŞİFRE TURİZMİ HAZIRLIĞI

M.S. 325 yılında Roma İmparatoru Konstantin'in İznik'te Konsül toplantısı yaptırarak, 4 kitabı esas aldığı yer olarak İznik şehrinin bahse konu olması, İzniklileri heyecanlandırdı. Konsül'ün toplandığı ve tarihi karar aldığı Ayasofya Kilisesi'nin filmin gösterime girmesinin ardından yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayacağı beklentisi, İznik Beledeyesi ile ilçe kültür ve turizm müdürlüğünün 'şifre turizmi' hazırlıkları yapmasına neden oldu.

'ZİYARETÇİ AKINI BEKLİYORUZ'

Ayasofya Kilisesi'ne halen İstanbul'dan günü birlik turlarla ziyaretçi geldiğini belirten İznik Belediye Başkan Vekili Zekeriya Sargın, "Da Vinci Şifresi filminin gösterime girmesinin ardından şehrimize, meraklı yerli ve yabancı ziyaretçilerin gelmesini bekliyoruz. Bu amaçla tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Zaten düzenli olarak kültür müdürlüğü ile birlikte kilesenin çevre düzenlemesini yapıyorduk. Işıklandırma ve turistlerin konaklayacakları yer sorunumuz vardı, bunu da büyük oranda çözümledik. Şifrenin İznik'e turist çekeceği beklentisi içindeyiz" dedi.

AYASOFYA'NIN ÇATISI YAPILACAK

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın restorasyon kapsamına aldığı Ayasofya Kilisesi'nin iki yıl içinde aslına uygun olarak onarılacağı öğrenildi. Halen üzeri açık olan kilisenin tarihi dokuya zarar vermeden ilk halindeki gibi kurşun kaplama bir çatı ile kaplanacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious