İzolasyonların kalkmasını istemek ayrılıkçılık değil!

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, izolasyonların kaldırılmasını istemenin gerekçesinin Kıbrıslı Türklerin ayrılık istememesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Güvenlik Konseyi'nde sunduğu raporun 541 ve 550'ncci maddelerinin izolasyonların kaldırılmasına aykırı olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların kaldırılmasının, adadaki ekonominin birleştirilmesi ile ilişkilendirildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Talat, Güvenlik Konseyi'nin hiçbir maddesinde KKTC'nin Güney Kıbrıs'a bir şeyler vermek gibi bir zorunluluğu olmadığını ifade ederek, bu konuda hiçbir pazarlığın da olmadığını ifade etti. Limanların Avrupa Birliği (AB) müktesebatına uygun hale getirilmesi gerektiğini ancak, bunun yapılması için gerekli olan harmonizasyon sürecinin, AB'nin karar mekanizmalarında yer alan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından engellendiğini söyledi.

Talat, limanlar konusunda BM'nin bir rol verilmesinin anlamı olmadığını da vurgulayarak, BM'nin ancak kendi limanlarını yönetemeyen ülkelerde bu görevi üstlene bileceğini dile getirdi. Üçüncü ülkelere yapılacak ihraç ürünlerinin AB tarafından kurulacak kontrol birimi tarafından denetlenmesi konusunda teklif sunduklarını da söyleyen Cumhurbaşkanı Talat, "Bizim ihraç ürünlerimizde Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından verilen menşe belgesi ve yükleme öncesi yapılacak kontrollerin Avrupa Birliği tarafından kurulacak bir kontrol birimi ile denetlenmesini önerdik" diye.

Finlandiya'nın önerilerinin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadapulos'un 2004 Eylül'ündeki önerilerinin canlandırılması olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Talat, "Bizim çıkarlarımızı gözetmeyen önerilere evet demeyeceğiz" şeklinde konuştu. Talat, bu önerilerin Kıbrıs için değil, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin nasıl sağlıklı yürüyebilmesi mantığı ile hazırlandığını belirterek, Finlandiya tarafından hazırlanan bir öneri metninin de olmadığını belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nun 8 Kasım'da açıklanacağını kaydederek, Kıbrıs konusunda yapılacak ne varsa Ekim ayı sonuna kadar tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious