Jacques Chirac'a soruşturma

  • Giriş : 21.11.2007 / 17:01:00

Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac hakkında, Paris Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde, çalışmadıkları halde maaş alan kişiler hakkında açılan davayla ilgili olarak adli soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açılan dava çerçevesinde daha önce sorgulanması gündeme gelen, ancak Cumhurbaşkanlığı görevinin sağladığı “dokunulmazlık zırhı” yüzünden sorgulanamayan Chirac, dokunulmazlığının dört ay önce kalkmasının ardından ilk kez Eylül ayında ve ikinci kez bugün hakim tarafından sorgulandı.

Fransız yasalarına göre, adli soruşturmaya maruz kalan kişi, gerektiği takdirde mahkemede yargılanabiliyor. Ancak gerekli delillerin toplanamaması halinde hakkında soruşturma yürütülen kişi yargılanmayabiliyor.

Söz konusu davada Chirac, hiç çalışmadıkları halde yaklaşık 40 kişiye belediye bütçesinden maaş ödeyerek, liderliğini yaptığı merkez sağ partiye “haksız yere kazanç sağlamak” ile suçlanıyor.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Chirac'ın, 1983 ile 1995 yılları arasındaki Belediye Başkanlığı döneminde özel kalem müdürlüğünü yapan dört kişi hakkında da daha önce adli dava açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious